SÚŤAŽE, PREHLIADKY, FESTIVALY VÝSTAVY VZDELÁVANIE, KURZY, TVORIVÉ DIELNE

Marek Lukáč - Interiér tak trochu inak

plagát

Marek Lukáč Vám predstaví svoje remeselne prepracované a originálne kúsky nábytku v kombinácii drevo, kov a koža.

Vernisáž výstavy 14. 9. 2023 o 17:30 hod. v programe vernisáže vystúpi zoskupenie PLACHÉ TRIO (Elena Plachá, Martin Plachý, Tibor Burger)

"Som  z bytovky z Liptovského Hrádku, ale prazdniny a víkendy som trávil u starých rodičov na dedine, kde bolo na svoju dobu nadštandardné zázemie na "kutenie".
Nejaké záujmové krúžky / múzeum v LH - ľudové remeslá,  tematické práce a veľa kvalitných ľudových výrobcov v okolí, otec tiež niečo kutil do ľudových remesiel, čiže bolo sa na čo pozerať, stredná škola umeleckoremeselné spracovanie dreva, keďže to bol novootvorený odbor, striedalo sa tam veľa vyučujúcich, čo bolo veľmi dobre, taktiež spolupráca s múzeom a strojármi - Tesla učilište /už nefunguje/. Po strednej škole som nejaký čas strávil montážami vo výške "na strednom a ďalekom východe, taktiež nejaká  arabská zem", kde bolo vidno veľké kontrasty a najmä  lokálne remeslá a výrobky, taktiež iné hodnoty a zmysel života...
Posledných asi 20 rokov sa venujem najmä povrchovej úprave dreva /drevené obklady/podlahy a výrobe masívneho nábytku, neskôr pribudli kovové doplnky, spojenie viacerých materiálov, drevo, kov, koža, ... V poslednej dobe aj nejaké "odvážnejšie kúsky". Výborne dokáže posunúť človeka dobrý zákazník, takto vzniklo myslím veľa pekných vecí. Myslím, keďže za nás už dávno  "robia stroje", že je dôležité sa obklopovať kvalitnými, funkčnými, peknými a  hlavne trvacnymi, nadčasovými vecami, do toho by sme mali vkladať energiu a čas.

Marek Lukáč

 

VIDEODOKUMENT - TVORBA MAREKA LUKÁČA
 

 

Fotogaléria