SÚŤAŽE, PREHLIADKY, FESTIVALY VZDELÁVANIE, TVORIVÉ DIELNE VEREJNÉ PROJEKCIE

CINEAMA

PROPOZÍCIE plagát TLAČOVÁ SPRÁVA S VÝSLEDKAMI

26. 4. 2024 / 15:00 hod. / Klubové priestory LKS v NKP Čierny orol Liptovský Mikuláš

Regionálne kolo 32. ročníka celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky amatérskej filmovej tvorby Cineama 2024

Súťaž amatérskej filmovej tvorby je určená deťom, mládeži a dospelým v troch vekových kategóriách. Okrem vekovej kategórie má súťaž aj žánrové kategórie - dokument, reportáž, hraný film, animovaný film, experiment, videoklip, minútový film. Súťaž je vyhlasovaná každoročne Národným osvetovým centrom, nie je tematicky zameraná. Ocenené diela postupujú na celoštátnu súťaž CINEAMA. Súťaž napomáha rozvíjať záujmy, umeleckú kreativitu, nadanie a technické schopnosti v oblasti amatérskej filmovej tvorby. Vytvára priestor na umelecké stvárnenie skutočnosti, na vyjadrenie názorov, postojov, skúseností tvorcov filmových diel. Súčasťou súťaže je vzdelávacia časť - odborný seminár, ktorý prispieva k ďalšiemu rozvíjaniu vedomostí a odovzdávaniu skúseností v oblasti umeleckej tvorby i v oblasti procesu technického spracovania jednotlivých filmových diel.

Vyhlasovateľom, odborným garantom a hlavným finančným partnerom je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR.

 

PORADIE SÚŤAŽNEJ PROJEKCIE

I. blok 15:00 – 16:00
1. HLBOČINY S IVANOM
Autor: Pavol Kráľ, Štrbské pleso /Kategória dokumentárny film a publicistika, III. veková skupina/  23:25 min.
V okolí mesta Krk existuje množstvo zaujímavých potápačských lokalít, ktoré radi navštevujeme. Kompletný potápačský servis nám zabezpečuje dokonca Slovák, ktorý tam už pred mnohými rokmi zakotvil.
 
2. PRÍBEH MCNUGETTA
Autor: Filmárik - Animárik 2., Liptovský Mikuláš (Jakub Kloták, Alexander Culák, Filip Žoldák, Veronika Kertészová, Alžbeta Bednárová, Dorota Bednárová) /Kategória - animovaný film, I. veková skupina/ 2:15 min.
Deti vedia byť niekedy kruté... Krátky film, ktorý vznikol počas detského filmárskeho tábora Filmárik - animárik.
 

3. FERRY & IMAGINE
Autor: Peter Rybín, Liptovský Mikuláš /Kategória dokumentárny film a publicistika, III. veková skupina/ 13:06 min.
Dokument zo 6. dňa 8-dňovej návštevy New Yorku v októbri 2022 a zároveň 5. časť 8-dielneho seriálu o dobrodružstvách a zážitkoch z pobytu autora v „hlavnom meste sveta“.
 
4. GOLEM
Autor: Tomáš Kučera, Liptovský Mikuláš /Kategória dokumentárny film a publicistika, III. veková skupina/ 14:45 min.
Toto video nie je len o medveďovi, aj keď samozrejme on je ten hlavný hrdina, ale je to aj o histórii filmovania divokej prírody v našom podaní. Tomuto projektu sme sa nevenovali súvisle, ale osud to tak zariadil, že dnes si môžeme pripomenúť zábery, ktoré vznikali a boli zozbierané v sedemročnom cykle. Všetko začalo spoločne s Michalom, ktorému patrí obrovské poďakovanie za to, čo všetko čo ma naučil a zároveň s Golemom zoznámil. Áno, nafilmovaných medveďov je na internete už naozaj hodne a ja si pozriem veľmi rád takmer každé, no tento medveď je iný, je veľký, dominantný a vzbudzujúci obrovský rešpekt.
 
5. ZÁVISLOSŤ
Autor: Filmárik - Animárik 1., Liptovský Mikuláš  (Oliver Kolenčík, Jurko Klimo, Mário Saniga, Daniel Harych, Tichon Svanidze) /Kategória - animovaný film, I. veková skupina/ 3:03 min.
NAŠŤASTIE TO BOL IBA SEN... Krátky film, ktorý vznikol počas detského filmárskeho tábora Filmárik - animárik.
 
II. blok 16:15 – 17:15
6. ZNIČENÝ LES
Autor: Filmárik - Animárik 3.,  Liptovský Mikuláš (Simonka Gondová, Ema Buchtová, Laura Sedláčková, Lívia Stehlíková) /Kategória - animovaný film, I. veková skupina/  1:56 min.
Ako sa správať v lese?... Krátky film, ktorý vznikol počas detského filmárskeho tábora Filmárik - animárik.
 
7. PRÍBEH FOTKY
Autor: Kvetoslav Šlauka, Liptovský Mikuláš /Kategória dokumentárny film a publicistika, III. veková skupina/ 7:30 min.
Aké náročné je fotenie divokej zveri žijúcej v slovenskej prírode? Sledujte zaujímavé rozprávanie o tom, ako vznikajú fotky divokej prírody, o príprave, náročnosti, či trpezlivom čakaní na ten správny moment.
 
8. MALOFATRANSKÁ STOVKA
Autor: Pavol Kráľ, Štrbské Pleso Mikuláš /Kategória dokumentárny film a publicistika, III. veková skupina/ 21:37 min.
Dokument z deviateho ročníka jedného z najťažších bežeckých pretekov na Slovensku, trasovaný po hrebeni Malej Fatry.

9. JELENIA RUJA (V HORÁCH VIE BYŤ KRUTÁ)
Autor: Tomáš Kučera, Liptovský Mikuláš /Kategória dokumentárny film a publicistika, III. veková skupina/ 24:30 min.
Jeseň a obdobie jelenej ruje už každoročne patrí medzi tie naj, a tak to nebolo ani tento rok. Aktuálne videjko som natáčal prioritne len v horách, nenavštevoval som skoro vôbec blízke okolité lúky a polia a tak som sa veru aj nachodil. Počas ruje sa podarili naozaj úžasné zábery ručiacich jeleňov, ale nielen to, pretože rok 2023 bude pre mňa veľmi emotívny, čo asi, keď si video pozriete až do konca, pochopíte.
 
10. ZLODEJKA
Autor: Ján Kuska, Liptovský Mikuláš /Kategória hraný film, III. veková skupina/ 1:00 min
Dnes sa už kradne naozaj všetko...
 
III. blok 17:30 – 18:30
11. BOBOR
Autor: Tomáš Kučera, Liptovský Mikuláš /Kategória dokumentárny film a publicistika, III. veková skupina/ 19:10 min.
Tentokrát sme sa zamerali na vodného tvora z našej divokej prírody, na bobra, ktorého aj keď v jeho začiatku sa nám moc nedarilo natočiť v závere to nabralo na obrátkach a podarili sa unikátne zábery. Aj vďaka dobrým kamarátom, takže chalani vďaka. Vo videu vám prinesiem aj mnohé zaujímavé informácie o živote bobra európskeho, ale pozrieme sa aj na húževnatého vtáčika Kôrovníka dlhoprstého.
 

 
12. ATLANTIS DIVE V TATRÁCH
Autor: Pavol Kráľ, Štrbské Pleso Mikuláš /Kategória dokumentárny film a publicistika, III. veková skupina/ 14:55 min.
Čistenia tatranských plies, čiže známej akcie Čisté vody, sa zúčastňovalo viacero potápačských skupín. Jedna z najaktívnejších bola Atlantis dive z Bratislavy.
 
13. KOLUMBOV DEŇ A NÁMESTIE ČASU
Autor: Peter Rybín, Liptovský Mikuláš /Kategória dokumentárny film a publicistika, III. veková skupina/ 13:36 min.
Dokument zo 7. dňa 8-dňovej návštevy New Yorku v októbri 2022 a zároveň 5. časť 8-dielneho seriálu o dobrodružstvách a zážitkoch z pobytu autora v „hlavnom meste sveta“.
 
14. VIAC AKO POZEMŠŤAN
Autor: Ľubor Patsch, Liptovský Hrádok /Kategória dokumentárny film a publicistika, III. veková skupina/ 12:12 min.
V roku 1971 sa uskutočnila mesačná expedícia Apollo 15, v trojčlennej posádke bol aj James Benson Irwin, ktorého náboženský príbeh zaujal Milana Dzuriaka, člena Bratskej jednoty baptistov v liptovskej obci Vavrišovo. Rozhodol sa amerického astronauta pozvať na návštevu Československa. James Irwin pozvanie prijal a v roku 1990 skutočne do ČSSR prišiel. Bola to úžasná udalosť, astronaut sa zúčastnil mítingov v Prahe, Bratislave a v Liptovskom Hrádku a Milanovi Dzuriakovi sa splnilo to, o čom 19 rokov trpezlivo sníval.
 

IV.  blok 18:45 – 19:30
15. FILOZOFIA CHÔDZE
Autor: Marek Baláž, Liptovský Mikuláš /Kategória dokumentárny film a publicistika, II.veková skupina/ 28:30 min.
Po skončení strednej školy čakala troch mladých priateľov životná výzva. Maturita bola za nimi a cesta hrdinov SNP stála pred nimi. Skutočná skúška, ktorá ich pripraví na život, ale hlavne, vďaka ktorej spoznajú sami seba. Toto je film o tom, čo to znamená kráčať. (Upozornenie: Som študentom hranej réžie na VŠMU, čím porušujem pravidlá súťaže. Avšak film vznikal ešte pred začiatkom môjho štúdia a je tak mojim posledným amatérskym filmom, ktorý som sa rozhodol posunúť na Cineamu.)

16. SOVA
Autor: Tomáš Kučera, Liptovský Mikuláš /Kategória dokumentárny film a publicistika, III. veková skupina/ 9:45 min.
Toto video nočného lovca, ktorého sa podarilo natočiť aj cez deň, je pomerne vzácne a veľmi sa z toho „vytešujem“,, že sa to podarilo. Už ako rozprávam vo videu, nájsť ju bolo predovšetkým o náhode a šťastí. Popri jej filmovaní som sa aj veľa vecí naučil a dozvedel, a preto som aj dnešné videjko, ktoré je o Sove Dlhochvostej nasmeroval týmto štýlom, takého poznania. Verím, že sa bude páčiť.
 

 
19:30 Večera
20:00 Slávnostné vyhlásenie výsledkov s rozborovým seminárom

 

Fotogaléria