Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášHudba a spev


III. adventný koncert 2014 PDF Tlač Email

Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK spolu s mestom Liptovský Mikuláš pripravilo na tretiu adventnú nedeľu 14. 12. 2014 ďalší z koncertov, ktorý tradične dotvára vianočnú atmosféru v meste.
Koncert s názvom Putovanie panny Márie, v podaní folklórnej skupiny Sliačanka z Liptovských Sliačov, prilákal na Nádvorie NKP Čierny orol viac ako 100 návštevníkov.  Ľudová vianočná spevohra z Liptovských Sliačov je v regióne Liptov jedinečným dielom, ktoré spracováva cestu Márie a jej príbeh.
Sviatočnú atmosféru na nádvorí dotvárali remeselníci s tradičnými výrobkami a voňavou medovinou.

Adventný koncert, ktorý pripravuje Liptovské kultúrne stredisko je už tradične na ľudovú nôtu a v spojení s remeselníkmi vytvára jedinečnú atmosféru, ktorá každoročne napriek chladnému počasiu, priláka množstvo Mikulášanov a teší sa veľkej obľube. Veríme, že to tak ostane aj v nadchádzajúcom roku.

Ing. Michaela Košová
Liptovské kultúrne stredisko
Liptovský Mikuláš

 
Tlačová správa - Strunobranie 2014 PDF Tlač Email

Tlačová správa - Strunobranie 2014

Od roku 2007 sa  celoštátna súťažná prehliadka hudobných skupín a sólistov STRUNOBRANIE nekonala dlhých 7 rokov. Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a vyhlasovateľ súťaže Národné osvetové centrum v tomto roku spoločne obnovili toto podujatie a vrátili ho do povedomia neprofesionálnych hudobných kapiel a sólistov  nie len folku, country a trampskej piesne, ale aj ďalších žánrov- rock, etno-pop, džez, džez-rock a blues.
Najlepšie kapely  menšinových žánrov z celého Slovenska sa na Nádvorí NKP Čierny orol predstavili 14. a 15. júna.
V tomto ročníku celoštátnej súťažnej prehliadky hudobných skupín a sólistov išlo o akýsi „reštart“ celoštátneho finálového kola a ten sa s úspechom podaril. V dnešnej dobe všeobecného kultúrneho marazmu má každá snaha o akékoľvek duchovné povznesenie talentovaných mladých ľudí (a nielen mladých) nevyčísliteľnú hodnotu. To sa čoraz väčšmi podpisuje na priam fatálnej a neúprosne postupujúcej devastácii duchovného sveta dnešných mladých ľudí. „Odkojení“ mocným prúdom komerčných rádií, empétrojok a ipodov, prípadne „koncertom“ (väčšinou ide skôr o komerčnú megašou ako o koncert) svetovej hviezdy, nemajú najmenšej možnosti iným spôsobom kultivovať svoju osobnosť a napĺňať duchovnú vyprázdnenosť.  Pritom sa vôbec nedá povedať (ani napísať), že by medzitým na Slovensku folkeri, countristi, bluesmeni či rockeri vymreli. Dôkazom toho je aj 10 jedinečných zoskupení, ktoré odprezentovali svoje umenie pred mikulášskym publikom a odbornou porotou.

Súťažné koncerty sa konali v sobotu 14.6. a aj keď počasie pracovalo v „aprílovom“ režime, na výkonoch vynikajúcich muzikantov a spevákov sa nepodpísalo. Na javisku Liptovského kultúrneho strediska sa postupne predstavili: kapela Mysami z Bratislavy, Dominika Fričová, Žiar nad Hronom, kapela Jasoň, Sklené Teplice,  De ART z  Martina, domáce Susedoviekury, kapela LPS z Trnavy, The Monkeys, ZUŠ Nováky, Gremmy, Kamenec pod Vtáčnikom,  Nes Deyen, Jasenová (Dolný Kubín) a kapela Crea Cage z Gelnice.
Výkony súťažiacich hodnotila porota v zložení:
Predseda: PhDr. Ján Palkovič, Bratislava
Členovia: Ing. Ladislav Sasák, Košice
             Mgr. art. Ján Fakla, Banská Bystrica 
             Mgr. Peter Piatko, Martin
             Mgr. Markéta Ježíková, NOC, Bratislava
   
Po súťažných koncertoch potešila všetkých účinkujúcich aj divákov domáca kapela Gailard, ktorá rozšírila paletu žánrov tohtoročného Strunobrania. V neskorých večerných hodinách sa už v uvoľnenej atmosfére pokračovalo v Anchar ART Clube, kde do skorých ranných hodín hrala domáca kapela Barbarossa.
V nedeľu 15.6. pokračoval program STRUNOBRANIA rozborovým seminárom, na ktorom sa muzikanti stretli s porotou a v spoločnej diskusii rozobrali jednotlivé vystúpenia, odzneli pochvaly aj pripomienky. Na záverečnom galaprograme udelila porota ocenenia a titul Laureáta Strunobrania, ktorý získala kapela Mysami z Bratislavy. Všetkých účastníkov rozdelila porota do troch pásiem:

Zlaté pásmo:
kapela De ART
kapela Mysami
kapela Crea cage

Strieborné pásmo:
Dominika Fričová
kapela Jasoň
kapela Gremmy
kapela Susedoviekury

Bronzové pásmo:
kapela Monkeys, ZUŠ Nováky
kapela LPS
kapela Nes Deyen

ceny poroty získali:
Dominika Fričová - cena za osobitú autorskú intrpretáciu
kapela Susedoviekury - cena za hudobnú recesiu
kapela DeART - cena za interpretáciu skladby „Nádej“
speváčka kapely Gremmy Ivica Nechalová - cena za osobitú spevácku intrpretáciu
spevák kapely Crea Cage Vladimír Sikora - cena za osobitú spevácku interpretáciu

 

Záver galaprogramu patril kapelám Nes Dayen a Crea Cage, ktoré v tvrdom štýle ukončili 14. ročník celoslovenskej prehliadky neprofesionálnych hudobných skupín a sólistov STRUNOBRANIE.
Podujatie vzniklo s finančným prispením MKSR. Podporili nás aj mesto LM, hudobný fond, hudobné centrum, hudobniny Liptovský Mikuláš- Rudolf Hoffman a Anchar ART club.

 

Ing. Michaela Košová
metodik pre tanec, folklór a voľnočasové  aktivity
Liptovské kultúrne stredisko
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
044/5522981
0905832950


 

 
Tlačová správa - Strunobranie 2014 PDF Tlač Email

STRUNOBRANIE 2014
Národné osvetové centrum v spolupráci s Liptovským kultúrnym strediskom v Liptovskom Mikuláši a Mestom Liptovský Mikuláš v dňoch 14. a 15. júna (v sobotu a nedeľu) usporiada 14. finálové kolo Celoštátnej súťaže neprofesionálnych hudobných skupín a sólistov – folk, country, trampskej piesne, etno-pop, rocku, džezu, džez-rocku a blues – STRUNOBRANIE 2014. Podujatie sa uskutoční v centre Liptovského Mikuláša – na Nádvorí NKP Čierny orol.

Poslaním krajských súťaží a finálovej celoštátnej súťažnej prehliadky STRUNOBRANIE je podchytiť talentovaných inštrumentalistov a vokalistov rôznych menšinových hudobných žánrov – folku, country, trampskej piesne, bluesu, rocku, džez-rocku a pod. - v Slovenskej republike. Táto celoslovenská súťaž už 20 rokov podporuje a popularizuje umeleckú a koncertnú činnosť amatérskych hudobníkov, pričom podporuje predovšetkým menšie hudobné formácie a sólistov – pesničkárov, ktorí sa venujú vlastnej tvorbe. Súťaž oslovuje vekovú kategóriu nad 15 rokov, ktorá sa tejto aktivite venuje vo svojom voľnom čase – ako záujmovej umeleckej činnosti.

Na 14. ročníku celoštátneho súťažného podujatia STRUNOBRANIE 2014 sa tento víkend v Liptovskom Mikuláši
predstaví 11 účinkujúcich skupín, resp. sólistov:
MYSAMI z Bratislavy, LPS z Trnavy, PLASTOVÝ PRÍBOR z Nových Zámkov, GREMMY z Kamenca pod Vtáčnikom,
THE MONKEYS zo ZUŠ Nováky, JASOŇ zo Sklených Teplíc, DOMINIKA FRIČOVÁ zo Žiaru nad Hronom, DeART z Vrútok,
NES DEYEN z Jasenovej (okres Dolný Kubín), SUSEDOVIEKURY z Liptovského Mikuláša a CREA CAGE z Gelnice.
Hosťami súťažnej prehliadky budú skupiny GAILARD a BARBAROSSA.

Ing. Michaela Košová
metodik pre tanec, folklór a voľnočasové  aktivity
Liptovské kultúrne stredisko
Táto emailová adresa je chránená pred spambotmi, aby ste ju videli, povolte JavaScript

 
Plagát - Strunobranie 2014 PDF Tlač Email
 
<< Začiatok < Predchádzajúce 1 2 3 4 5 Ďalší > Koniec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Rýchly prístup


Partneri

 © 2019 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.