Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášTlačová správa - Tvorivosť bez hraníc a času PDF Tlač Email

Záverečná aktivita mikroprojektu
TVORIVOSŤ BEZ HRANÍC A ČASU

Záverečné dvojdňové podujatie v Liptovskom remeselnom dvore na nádvorí NKP Čierny orol je vyvrcholením úspešnej realizácie projektu TVORIVOSŤ BEZ HRANÍC A ČASU. Pozostáva z dvoch častí. Prvá zahŕňa materiálne vybudovanie remeselného dvora prezentačnými stánkami pre remeselníkov, javiskom, drevenými lavicami, zvukovou a svetelnou technikou. Druhá už tradične je prezentáciou poľského a slovenského remesla spojená s vystúpeniami folklórnych  a ochotníckych divadelných kolektívov.


Je veľa zaujímavých umeleckých remeselníkov, ktorí tvoria v duchu tradičných remesiel v snahe udržiavať remeselné tradície pre nasledujúce generácie.
Tentokrát  poľského partnera budú reprezentovať remeselníci - lektori Jolanta Gladyszewska - Tybur, Wiktoria Kaczmarczyk, Monika Ziemianek - Sztajer, Anna Oleś, Anna Czajka, Krystyna Walosik, Elźbieta Kolusz, Grzegorz Zachwieja.
Zo Slovenska budú lektorovať: Ľubica Honcová, ktorá bude zaúčať záujemcov v maľovaní na sklo, Katarína Schrötterová bude lektorovať maľbu na hodváb, Ivan Líška  predvedie svoje umenie vo vybíjaní kože, Mirka Staroňová zaučí záujemcov v technike zdobenia medovníkov.V sobotu Zita Mariášová priblíži základné prvky vypletania drôtom.
Počas dvoch dní sa nám predstavia šiesti významní remeselníci, ktorí budú predvádzať tradičné remeselné postupy výtvarných techník ako sú remeselné, výtvarné spracovanie dreva v predvedení odborného lektora Mgr. art. Michala Hanulu. Takmer zabudnuté textilné techniky: tvorba „cigánskych tkaničiek“ a tkanie na „drevených prstoch“ nám predvedie odborná lektorka Mgr. Helena Soboslayová zo Žiaru nad Hronom, techniku suchého a mokrého plstenia vlny nám ukáže Eva Kršňáková z Banskej Bystrice. Radi privítame Blaženu Krivákovú, odborníčku na drotárstvo. Rodina Greškových predstaví tvorbu svojej originálnej keramiky.
Počas oboch dní sa v „Remeselnom dvore„ budú striedať aj folklórne a divadelné súbory, ktoré budú svojim umením dopĺňať atmosféru remeselných trhov. V piatok to bude vystúpenie DFS Ďumbier, ochotnícky divadelný súbor ŠAPO PLOŠTÍN vystúpi so svojim predstavením divadelnej hry N.V Gogoľa s názvom „Ktorá bude tá šťastná“. V sobotu sa predstavia DFS Pramienok, ochotnícky divadelný súbor KLÁSOK z Pribyliny  s hrou Petra Vrlíka „ Ako Pribylinci župana vítali“.
Popoludní nám zahrá  ľudová hudba „Sláčik“, a vystúpi folklórna skupina zo  Smrečian. Na záver programu sa prítomní návštevníci môžu priučiť ľudovým tancom  v „Tanečnom dome“.

Projekt  je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko-Slovenská republika 2007-2013.

 
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2020 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.