Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášTlačová správa - Tvorivosť bez hraníc a času - Poľsko-Slovenské Vianoce 2011 PDF Tlač Email

V piatok, 2.12.2011, sa v priestoroch klubovne Liptovského kultúrneho strediska a na nádvorí múzea Čierny orol, uskutočnilo v poradí už tretie stretnutie poľských a slovenských remeselníkov v rámci spoločného projektu „Tvorivosť bez hraníc a času“, tentokrát s podtitulom Poľsko–Slovenské Vianoce,  ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko-Slovenská republika 2007-2013. Klubovňa LKS od 9.00 hod. žila prezentáciami a tvorivými dielňami pre širokú verejnosť a  následne v stánkoch na nádvorí  múzea Čierneho orla  od 14.00 aj predajom ľudovoumeleckých výrobkov od poľských a slovenských remeselníkov.


Svoje remeselné umenie v  technike suchého plstenia  predvádzala pani Janka Žiaranová. Techniku sklomaľby viedla pani Ľubka Honcová, techniku zdobenia medovníkov - tradičného vianočného pečiva nám v klubovni LKS predviedli zručné lektorky  Miroslava Staroňová a Ľubica Zaťková. Deti zo základných škôl z regiónu Liptov si pod ich vedením vytvorili rôzne vianočné dekoračné výrobky, ozdoby či malé umelecké dielka.
Záujem o tvorivé dilne bol naozaj veľký. Pri stole s lektorkami ste len veľmi ťažko mohli nájasť voľné miesto.
Slovesnkú skupinu remesleníkov dopĺňali remeselníci z Poľska. Pani Monika Ziemianek–Sztajer  prezentovala tvorbu zo soľného kameňa, pani Jolanta Gladyszewska-Tybur  tvorbu vitráží a decoupage, Wiktoria Kaczmarczyk predstavila umenie v technike paličkovanej a hačkovanej čipky a pani Anna Czajka predviedla iný prístup k sklomaľbe.
Popoludní  sa remeselníci  presunuli na Nádvorie Čierneho orla kde svoje diela ponúkli širokej verejnosti. V remeslenom liptovskom dvore okrem poľských hostí, prezentovali a predávali svoje výrobky remeslníci z Bobrovca, Dúbravy, Liptovského Hrádku a Liptovského Mikuláša. Návštevníkov nielen oči ale aj dušu potešili ručne šité hračky, drôtené výrobky, šperky z keramiky, dreva a skla, voskové sviečky, vianočné pečivo, vence a iné dekoratívne predmety, ktoré k Vianociam určite patria. O  15.00. hod. program vyvrcholil programom  ľudovej hudby folklórneho súboru Váh z Liptovského Mikuláša a detského folklórneho súboru Cindruška z Liptovského Hrádku. Úspešné podujatie Poľsko-Slovenské Vianoce a remeselný liptovský dvor  boli  „prvou lastovičkou“ medzi plánovanými podujatiami venovanými tradičným remeslám, ktoré Liptovské kultúrne stredisko plánuje pripravovať v budúcnosti.

Ing. Michaela Košová
Liptovské kultúrne stredisko
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
044/5522981
0905832950

 
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2020 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.