Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášTlačová správa - To boli časy... PDF Tlač Email
Jana Veselovská v spolupráci s Liptovským kultúrnym strediskom, v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pracovali  niekoľko mesiacov na projekte dokumentárneho filmu o tradičnom živote v obci Liptovské Sliače. Slávnostná premiéra dokumentárneho filmu To boli časy prebehla 21.12. 2019 v Kultúrnom dome  v Liptovských  Sliačoch. Obyvatelia obce prejavili záujem o reprízu a tak 12.1. 2020 o 16:00 hodine sa premietol film opäť v Kultúrnom dome.

Obec Liptovské Sliače je obcou s bohatou folklórnou tradíciou. Tradičný spôsob života v obci bol nesmierne pestrý  no mení sa  dôsledkom prirodzených zmien v spoločnosti.  Starý spôsob života v súčasnosti majú v pamäti len najstarší obyvatelia obce. Projekt dokumentárny film To boli časy  vytvoril digitálnu zbierky fotografií a výpovedí obyvateľov obce o tradičnom spôsobe života v obci  so zameraním na rodinné obyčaje ako krst, prijímanie, birmovka, primície, svadba, pohreb. Vďaka získaným materiálom z rodinných albumov a archívov ale aj z archívov RTVS zobrazuje obec a život v obci v období  od  50 po 90 roky minulého storočia.
Film je vhodný pre odbornú verejnosť z radov etnológie a histórie ale aj širokú verejnosť a najmä lokálne spoločenstvo spomínanej obce. Pre širokú verejnosť sme pripravili 2 verejné predstavenia počas jedného mesiaca v Kultúrnom dome  priamo v obci  Liptovské Sliače. V Základnej škole Jozefa Hanulu v Liptovských Sliačoch film sledovali ročníky 5 až 9, kde vznikol priestor aj na prednášku a diskusiu.
Do projektu boli zapojení obyvatelia obce, ktorí svojimi výpoveďami a fotografickým materiálom výrazne podporili vznik daného filmu. Na filme spolu s autorkou spolupracoval kameraman Miroslav Ciglian, ktorý s citom pre zachovanie autentických výpovedí nastrihal film do záverečnej podoby. Boli použité sekvencie z archívu RTVS. Projektom sme prepojili generácie a priblížili časy dávno minulé.

Autor projektu:
Jana Veselovská - etnologička, metodička pre folklór Liptovského kultúrneho strediska

Projekt podporila nadácia Poštovej banky

Bc. Jana Veselovská
Liptovské kultúrne stredisko
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
www.lks.sk
044/5522981
0905832950


 
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2020 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.