Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášTlačová správa - Tancovanie pod Kriváňom 2017 PDF Tlač Email
Tancovanie pod Kriváňom 2017 - tábor ľudového tanca

Amfiteáter v hornoliptovskej obci Východná ožíva folklórom nielen vďaka folklórnemu festivalu, ale už po ôsmy krát aj jedinečným táborom ľudového tanca.
Tancovanie pod Kriváňom ponúka širokej verejnosti - bez rozdielu tanečných skúseností, veku, či členstva vo folklórnom kolektíve, možnosť naučiť sa ľudové tance z rôznych oblastí Slovenska a to pod vedením odborných lektorov, za doprovodu výborných muzikantov a v atraktívnom prostredí areálu najväčšieho folklórneho festivalu na Slovensku.
Tábor ľudového tanca sa tento rok konal od 19. do 23. júla a pripravilo ho Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s obcou Východná. Projekt bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia a spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja.
Snahou organizátorov podujatia je šíriť slovenské ľudové tance medzi záujemcov o ľudovú kultúru. Účastníkmi tábora sú každoročne folklórni nadšenci, ktorí folklór nie len milujú, ale chcú mu aj  rozumieť a poznať ho správne, a tak ho šíriť ďalej.
Rady nášho tábora sa za 8 rokov rozšírili naozaj všetkými smermi. O tom, že sme prekročili hranice regiónu a Slovenska vieme už niekoľko rokov. O tom, že každoročne rozširujeme aj vekové hranice sa tiež už čo to vie, ale tento rok sme rozšírili naše rady aj o lektorov, hosťujúcu kapelu a školy spevu.

Hlavným zámerom tábora je samozrejme tanec. Tancovalo sa každý deň v dvoch 3 hodinových blokoch a tancovalo sa samozrejme aj večer. Podľa slov účastníkov tábora sa pod Kriváňom viac hodín tancuje ako spí.
Pre tohtoročný tanečný tábor vybrali organizátori a lektori tance z Rakovca nad Ondavou, Podpoľania,  Fintíc, Silickej Brezovej, kolomyjky z Habury a Tiaceva.
Lektorský tím tvorili Stanislav Marišler, Simona Dikaszová, Vladimír Michalko, Katarína Sládečková a Ondrej Galbička.
Tanečníkom hrala pod nohy niekoľko hodín denne a v noci, táborom a rokmi overená výborná kapela pod primášskym vedením Michala Pagáča, v zložení Juraj Líška, Kamil Kristen a cimbalista Marek Čureček. A pokiaľ lektorom , tanečníkom a hlavne hudbe ešte sily stačili, naučené motívy, motivické väzby a základné  zákonitosti tanca si overili  pri  voľnej tanečnej zábave, ktorá sa každý večer  stretla so skorým ránom.

Novinkou tohto ročníka boli školy spevu, ktoré viedla etnologička a interpretka ľudových piesní Andrea Jágerová. Táboristi spievali v skupinách muži a ženy a spevný materiál samozrejme korešpondoval s vyučovanými tancami.
Hosťom tábora v tomto roku bola kapela z Hrochote - Paľáčovci, ktorí sú nositelia jedinečného hudobného štýlu tejto obce. Výborná nálada, radosť z tanca a hudby sa šírila amfiteátrom vo Vychodnej až do nedele 23.7.
Program dopĺňali tanečné hry aj návšteva Východňanskej izby.  

Tešíme sa na 9. ročník tanečného tábora Tancovanie pod Kriváňom a opäť použijem slová našej táboristky: “ lebo kto nezažil nepochopí a kto zažil nezabudne. “  

Ing. Michaela Košová
odborný metodik pre tanec a folklór
LKS 
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2020 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.