Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášBelopotockého Mikuláš
Tlačová správa - Belopotockého Mikuláš 2016 po PDF Tlač Email
Návrat celoštátnej divadelnej prehliadky do kolísky

Mesto Liptovský Mikuláš a dosky javiska Domu kultúry sa v dňoch 9. – 11. júna 2016 stali dejiskom celoštátnej súťažnej postupovej prehliadky amatérskeho divadla dospelých.  
Kolíska slovenského ochotníckeho divadla bola tri dni domovom pre 11 divadelných súborov zo Slovenska, ktoré postúpili z 8-ich krajských divadelných prehliadok a hosťujúcich umelcov z Ruskej federácie zo Štúdia Maneken z Čeljabinska.
Divadelnú prehliadku Belopotockého Mikuláš z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Podujatie bolo spolufinancované Žilinským samosprávnym krajom a konalo sa s finančnou podporou mesta Liptovský Mikuláš. Na slávnostnom otvorení prehliadky sa zúčastnil primátor mesta Ing. Ján Blcháč, PhD. a riaditeľ Odboru záujmovo umeleckej činnosti Mgr. art. Andrej Kotlárik z Národného osvetového centra v Bratislave, ktorí spoločne s poverenou riaditeľkou Liptovského kultúrneho strediska Mgr. art. Miroslavou Palanovou vyjadrili vo svojich príhovoroch presvedčenie a úprimné želanie, aby podujatie po všetkých stránkach naplnilo ciele a očakávania slovenskej amatérskej divadelnej scény. Pozvanie organizátora podujatia prijala aj riaditeľka Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine Mgr. Nataša Petrová a organizátor sa tešil osobnej priazni a účasti aj niektorých metodikov z osvetových stredísk na Slovensku.

Návrat celoštátnej divadelnej prehliadky do kolísky ochotníckeho divadla, do mesta Liptovský Mikuláš po 10-ročnej pauze vyvolával  nielen veľké očakávania organizátora podujatia, ale zároveň aj obavy, či všetci kompetentní a zainteresovaní v tejto veci, myslíme tým  zástupcov spoluusporiadateľských inštitúcií a predovšetkým  samotné amatérske divadelné súbory  zo Slovenska, príjmu túto zmenu pozitívne. Posledné roky sa celoštátna prehliadka konala v Levoči.
42. ročník Belopotockého Mikuláša je postupovou divadelnou prehliadkou a všetkých 11 divadelných súborov sa uchádzalo o postup na najvýznamnejší a vysoko prestížny festival pre amatérske divadlo, o postup na festival festivalov – Olymp amatérskej Thálie, ktorým je Scénická žatva v Martine.
Do odbornej poroty Belopotockého Mikuláša zasadli osobnosti z radov profesionálov, predsedom poroty bol dramaturg z Banskej Bystrice Mgr. art. Maroš Krajčovič a členmi boli Mgr. Alžbeta Verešpejová, PhD. dramaturgička z Prešova, MgA. Ján Šimko režisér z Bratislavy, Mgr. art. Patrik Lančarič režisér z Bratislavy a dramaturg, teatrológ Mgr. Miroslav Dacho, ArtD. z Bratislavy.  

Organizátori Belopotockého Mikuláša 2016 na základe návrhu členov odbornej poroty udelili diplomy za účasť:

Divadlu Havran ZUŠ z Rimavskej Soboty
Divadlu „A“ a Divadlu SHANTI z Prievidze
Medzibrodskému kočovnému divadlu z Medzibrodu
Divadlu „G“ z Trebišova
Teatru Komika – Mestskému divadlu z Levíc
Divadlu Gasparego z Liptovského Mikuláša
Divadlu Disk z Trnavy
Divadlu APOSTROP ZUŠ J. L. Bellu z Liptovského Mikuláša
Záhoráckemu divadlu zo Senice
Divadelnému súboru HUGO z Pruského
Divadelnému súboru DAXNER  z Tisovca
zahraničnému hosťovi prehliadky Štúdiu Maneken z Čeljabinska


a ocenenia

Divadlu „A“ a Divadlu SHANTI, o.z., Prievidza
za kolektívny herecký výkon v inscenácii Príbeh z Maconda

Petrovi Girmanovi
za stvárnenie postavy „Baltazára Slivku“ v inscenácii Čaj u pána senátora z Divadla „G“ z Trebišova.
Odborná porota na základe výsledkov hodnotenia prezentácie súborov a videných inscenácií odporúča programovej rade Scénickej žatvy na zaradenie do programu Scénickej žatvy 2016:
z
3. miesta
Divadlo Disk, Trnava s inscenáciou Prežitie

2. miesta
Divadelný súbor Hugo, Pruské s inscenáciou Kým kohút nezaspieva

1. miesta
Divadlo Gasparego Liptovský Mikuláš s inscenáciou Mučeník

Celý článok...
 
Plagát - 42. ročník Belopotockého Mikuláš PDF Tlač Email
 
Tlačová správa - 42. ročník Belopotockého Mikuláš PDF Tlač Email
V dňoch 9. – 11. júna 2016 sa mesto Liptovský Mikuláš stane miestom významného celoslovenského divadelného podujatia – 42. ročníka BELOPOTOCKÉHO MIKULÁŠA, celoštátnej súťažnej prehliadky amatérskeho divadla dospelých. Projekt je podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia, spolufinancovaný Žilinským samosprávnym krajom a mestom Liptovský Mikuláš.

Celoštátna súťažná prehliadka je vyvrcholením trojstupňového postupového systému súťaže amatérskeho divadla dospelých v Slovenskej republike, ktorej vyhlasovateľom je Národné osvetové centrum v Bratislave z poverenia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Prehliadka je konfrontačnou platformou amatérskych divadiel, ktoré postúpili z ôsmich krajských súťažných prehliadok.
Na mikulášskych doskách, ktoré znamenajú svet sa predstavia amatérski divadelní umelci z Divadla Havran v Rimavskej Sobote, z Divadla „A“ a Divadla SHANTI z Prievidze, z Medzibrodského kočovného divadla z Medzibroda, z Divadla „G“ z Trebišova, z Teatra Komika - Mestského divadla v Leviciach, z Divadla DISK v Trnave, z Divadelného súboru  HUGO z Pruského, zo Záhoráckeho divadla v Senici, z Divadelného súboru DAXNER z Tisovca.
Medzi súťažiacimi sú aj dva domáce súbory Divadlo GASPAREGO a Divadlo APOSTROP ZUŠ J. L. Bellu z Liptovského Mikuláša. Hosťom prehliadky budú ruskí divadelní umelci zo Štúdia MANEKEN z Čeljabinska s predstavením D. I. Charmsa STARENA v réžii Alexeja Androsova.
Celý článok...
 
Belopotockého Mikuláš 2016 PDF Tlač Email

SRDEČNE VÁS POZÝVAME

 

 
Tlačová správa - Belopotockého Mikuláš 2015 po PDF Tlač Email

Tlačová správa o krajskej postupovej prehliadke amatérskeho divadla dospelých a divadla mladých 41. ročníka Belopotockého Mikuláš 16. - 19. apríla 2015 v Liptovskom Mikuláši

41. ročník BELOPOTOCKÉHO MIKULÁŠ, krajská postupová súťaž a prehliadka amatérskeho divadla dospelých a divadla mladých, v Dome kultúry v Liptovskom Mikuláši má za sebou štyri dni súťažného divadelného maratónu, na ktorom sa konfrontovalo 11 amatérskych divadelných súborov. Divadelné súbory postúpili z regionálnych súťaží - z regiónov Turiec, Orava, Kysuce, Horné Považie a z Liptova. Súťažné divadelné inscenácie hodnotila odborná porota v zložení predseda Mgr. Alžbeta Verešpejová PhD., členovia Mgr. Dária Fojtíková Fehérová PhD. a MgA. Ján Fakla.

Celý článok...
 
Plagát - Belopotockého Mikuláš 2015 PDF Tlač Email
 
Belopotockého Mikuláš - pozvánka PDF Tlač Email

 
Tlačová správa - Belopotockého Mikuláš 2015 PDF Tlač Email

Už o niekoľko dní do mesta Liptovský Mikuláš zavítajú ochotníci na 41. ročník BELOPOTOCKÉHO MIKULÁŠ. Do kolísky ochotníckeho divadla a rodiska významného dejateľa Gašpara Fejérpataky Belopotockého prídu amatérske divadelné súbory, ktoré postúpili v Žilinskom samosprávnom kraji do krajskej postupovej súťaže a prehliadky divadla dospelých a divadla mladých.
Dosky javiska v Dome kultúry v Liptovskom Mikuláši budú patriť ochotníckym umelcom 11-tich divadelných súborov, ktoré sa budú súťažne konfrontovať v dvoch súťažných kategóriách od štvrtka do nedele v dňoch od 16. do 19. apríla 2015.
V kategórii divadla dospelých postúpili súbory - z regionálnej súťaže v Turci Divadelný súbor PIŠINGER z Bystričky a Divadelný súbor pri OÚ a MO MS v Belej-Duliciach, z Liptova Divadlo HUBOVÁ a Ružomberské neprofesionálne divadlo RosaThea, z Kysúc Ochotnícky  súbor DRIAK zo Zborova nad  Bystricou, celkove 5 divadelných kolektívov.
V kategórii divadla mladých postúpili súbory z regionálnej súťaže z Horného Považia Divadlo mladých VEĽKÉ KOCKY  a miniatúrny súbor M²+ P zo Žiliny, z Turca Detský divadelný súbor KAMARÁT z Martina, z Liptova Neprofesionálny divadelný súbor ATAK 9 z Dovalova a Divadelný súbor FIREBALL ZUŠ Ľ. Fullu z Ružomberka a z regionálnej súťaže na Orave Divadelný súbor TOUCH zo Zákamenného, celkove 6 súborov.

Celý článok...
 
<< Začiatok < Predchádzajúce 1 2 Ďalší > Koniec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Rýchly prístup


Partneri

 © 2017 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.