Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášFotografia


Plagát - Fototrojlístok 2014 Rbk PDF Tlač Email
 
Tlačová správa - Western po slovensky 2014 PDF Tlač Email

V dňoch 10. 12. 2014 – 23. 1. 2015 v klubovni Liptovského kultúrneho strediska v NKP Čierny orol Liptovský Mikuláš prebieha výstava Jany Rengevič WESTERN PO SLOVENSKY. Na výstave môžete vidieť veľkoformátové fotografie z prostredia výletov na koňoch po slovenskej krajine, najmä Veľkej Fatre. Výstave dodáva atraktívnosť a jedinečnosť černobiele prevedenie fotografií, monotematické zameranie aj ich veľký formát. Návštevníci môžu vidieť aj niektoré artefakty z takýchto výletov, ako napríklad konské sedlo.

Vernisáž sa uskutočnila dňa 10. decembra 2014 vo westernovom štýle. Výstava je prístupná v pondelok  až piatok 8:00 - 15:00 hod. Po telefonickom dohovore je možné ju navštíviť aj mimo tieto hodiny.

Viac informácií:
Liptovské kultúrne stredisko
Ul. 1. mája č.28/196
031 01 Liptovský Mikuláš
Mgr. Petr Turoň
tel. 044/ 55 22 389

 

Mgr. art. Janu Rengevičovú (Kuskovú) poznáme hlavne ako autorku filmov. Na výstave, ktorú nazvala Western po Slovensky, nám autorka predstavuje svoju fotografickú tvorbu. Z vystavených diel na nás dýchne svet, ktorý poznáme z filmov. Vzťah človeka ku zvieraťu, vzťah zvieraťa ku krajine a všetkého navzájom. Slovenská krajina sa nám v kontexte koní, jazdcov a rekvizít stáva exotickou, trocha zvláštnou ale známou. Pozorný divák si určite všimne zaujímavý uhol záberu, ktorý je spôsobený tým, že autorka fotografuje situácie z koňa, teda z určitej výšky. Kompozície sa stávajú autentickejšími, presvedčivejšími, ale aj nevšednými. Obsahovým rámcom sa autorke stáva osobný zážitok z niekoľkodňového prechodu pohorím Veľkej Fatry na koňoch so svojimi priateľmi. Jej fotografie sa ale nestávajú len záznamom situácií, ale priestorom pre monumentálnu autorskú výpoveď. Zámerne pracuje s kompozíciou celku a detailu, výškou horizontu krajiny, svetlom a tieňom, siluetou. Niektoré zábery pôsobia dojmom, že sú štylizované, alebo sa stávajú zmrazenými filmovými situáciami, iné sú čisto poetické. Všetky však svedčia o citlivom oku autorky a o jej snahe ponúknuť divákovi nevšedný ľudský, ale hlavne umelecký zážitok. Extrakt tvarov, svetla a nálad.
To, že autorka vedome pretransformovala farbu fotografií do čiernobieleho modu s obrovským množstvom šedých tónov, jej pomohlo spolu s formátom vytlačených fotografií dosiahnuť monumentalitu krajiny a témy. Dosiahla, čo chcela. Rozozvučala strunu v človeku a priniesla živý pohľad na život a fotografiu.

doc. akad. mal. Pavol Rusko, ArtD.

 
Plagát - Western po slovensky 2014 PDF Tlač Email
 
Tlačová správa - Fototrojlístok 2014 PDF Tlač Email

V dňoch 5. 11. – 5. 12. 2014 v klubovni Liptovského kultúrneho strediska v NKP Čierny orol Liptovský Mikuláš prebieha spoločná výstava členov troch liptovských fotoklubov: Ružomberok, Liptovský Hrádok a Liptovský Mikuláš a tiež nezaradených fotografov Liptova. Vystavuje 33 fotografov s 98 fotografiami. Na výstave môžete vidieť nové pohľady na liptovskú krajinu, fotografie zo zahraničia, portréty, reportážne a športové fotografie. Na výstave sú tiež fotografie Vlkolínca a skanzenu v Pribyline, ktoré boli nafotené  pod vedením profesionálneho fotografa v rámci plenéru so zameraním na architektúru.

Vernisáž sa uskutočnila dňa 5. novembra 2014 o 16:30 hod. Výstava je prístupná verejnosti v pondelok až piatok od  8:00 - 15:00 hod. Po telefonickej dohode  je možné ju navštíviť aj mimo uvedený čas.

Vystavujúci autori:
Liptovský Hrádok - Zdeno Kostka, Ambrózová Janka, Kompiš Ľubomír, Šebová Janka, Škuta Peter, AZSF; Škuta Vlado, AZSF; Škutová Mária, Trepáč Miroslav, Vlček Vladimír, Hajdučík Ľubomír, Janovčík Jaroslav, Ivan Malárik, Ivana Slaná.
Liptovský Mikuláš - Pavol Staník, Milan Ohurniak, Natália Rakučáková, Emília Župová, Alexander Uhrín, Branislav Ballo.
Ružomberok - Hanes František, Chudjak Dušan, Ižo Štefan, Kňazovický Štefan, Oscity Philipp, Polóni Fedor, Sliačan Milan, Vavriňák Anton, Dejčík František, Klimkovský Slavomír, Pechvá Eva, Poliak Viktor, Remková Viera.
Nezaradení:  Sprušanský Martin, Hliva Zdeno.

Viac informácií:
Liptovské kultúrne stredisko, Ul. 1. mája č.28/196, 031 01 Liptovský Mikuláš 1
Mgr. Petr Turoň, tel. 044/ 55 22 389, fax 044/ 55 22 981, e-mail: Táto emailová adresa je chránená pred spambotmi, aby ste ju videli, povolte JavaScript , www.lks.sk

 
<< Začiatok < Predchádzajúce 11 12 13 14 15 16 17 18 Ďalší > Koniec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2020 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.