Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášFotografia
Tlačová správa - Liptov očami Rudolfa Kmeťa PDF Tlač Email
Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v stredu 19. augusta 2020 otvorilo slávnostnou vernisážou výstavu fotografií Rudolfa Kmeťa v rámci výstavného projektu Liptov očami Rudolfa Kmeťa.
Autor fotografií sa narodil 19. júla 1912 v Bobrovčeku, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal zo siedmich detí. Pracovať začal ako pomocník v mlyne v Žiari. V rodnej obci ako prví v dedine urobili s mlynárom elektriku. Vyučil sa za cukrára. Piekol torty a popritom opravoval prvé rádiá. V 40-tych rokoch sa odsťahoval do Svitu, kde bol pracovníkom n .p. Tatrasvit, kde robil majstra v pančuchárni. V roku 1946 lietal ako pilot u Baťu v prvom aeroklube vo Svite. Tam sa začal zaujímať aj o fotografiu. Viedol krúžok fotografie a organizoval prvé výstavy.
V roku 1949 vo Svite založil a do roku 1951 viedol fotografický krúžok pri ZK ROH n. p. Tatrasvit. Na prelome štyridsiatych a päťdesiatych rokov bol významnou a výraznou postavou fotografie podtatranského regiónu. Bol veľký turista, čoho sú dôkazom aj jeho fotografie. Sám si dokázal vyrobiť fotografický blesk. Výbojku mu poslala sestra z Ameriky.
Po návrate do Liptovského Mikuláša pracoval v Závodoch 1. mája v propagačnom oddelení.
V roku 1953 založil a istý čas viedol fotografický krúžok pri Dome osvety v Liptovskom Mikuláši a koncom roka pripravil celoslovenskú výstavu amatérskej fotografie. V tom istom roku sa stal profesionálnym fotografom vo Fotoslužbe Liptovský Mikuláš.
Bol jedným z prvých fotografov, ktorí robili farebné fotografie v komunále.  Doma opravoval fotoaparáty a televízory.
Počas nezvyčajného života prešiel mnohými profesiami, no jeho skutočnou vášňou zostala fotografia. Rudolf Kmeť zomrel v roku 2014 vo veku nedožitých 102 rokov v Liptovskom Mikuláši.
Liptovské kultúrne stredisko výstavou vyjadruje poctu významnému liptovskému fotografovi, ktorý  sa venoval historickým fotografiám Liptovského Mikuláša a okolia. Vo svojej tvorbe zvečňoval život ľudí v našom meste a dokumentoval rôzne významné príležitosti a udalosti. Výstava predstavuje výber z jeho celoživotnej fotografickej tvorby. Návštevníci budú mať možnosť prostredníctvom fotografií zaspomínať si na doby dávno minulé a vidieť ako vyzeralo mesto Liptovský Mikuláš a jeho ľudia v minulosti.

Výstava potrvá v priestoroch Liptovského kultúrneho strediska do 18. septembra 2020.

Tešíme sa na  Vašu návštevu!

Mgr. art. Mária Vašicová
Liptovské kultúrne stredisko


 
Plagát - Liptov očami Rudolfa Kmeťa PDF Tlač Email
Srdečne pozývame na výstavu
pondelok - piatok 8:00 - 15:00 hod.
 
Tlačová správa - Sliačanskí muži PDF Tlač Email
Dňa 29. 6. 2020 o 17.00 hodine sa vo výstavných priestoroch Liptovského kultúrneho strediska uskutočnila vernisáž výstavy fotografií SLIAČANSKÍ MUŽI. Pastierskymi a regrútskymi piesňami ju otvorili muži z Liptovských Sliačov, členovia folklórnej skupiny Sliačanka, z ktorých mnohí boli aj aktérmi zobrazenými na fotografiách tradičného odevu z tejto rázovitej dolnoliptovskej obce. Cieľom už druhého projektu, ktorý je pokračovaním „Sliačanské dievky a ženy“, ktorý realizoval folklórny súbor Váh a Liptovské kultúrne stredisko je dokumentácia, digitalizácia a archivácia, ako aj  zozbieranie, zaznamenanie prostredníctvom fotografií  rôznych zachovaných variantov tradičného mužského odevu z Liptovských Sliačov. Mladá fotografka Simona Lomnická spolupracovala s metodičkou a etnologičkou Janou Veselovskou a s členmi miestnej folklórnej skupiny a nafotila viac ako 2000 snímok, z ktorých je viac ako 60 vystavených. Veríme, že výstava bude zverejnená  a sprístupnená verejnosti aj v obci Liptovské Sliače, meste Ružomberok, ako aj v iných obciach regiónu Liptov. V budúcnosti plánuje Liptovské kultúrne stredisko vydať publikáciu zo zozbieraného dokumentačného materiálu.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Bc. Jana Veselovská
odborný metodik pre tradičnú kultúru a voľnočasové aktivity
Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši


 
Tlačová správa - Sliačanskí muži 2020 PDF Tlač Email
Folklórny súbor Váh v spolupráci s Liptovským kultúrnym strediskom v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja spolupracuje na projekte digitalizácie a archivácie mužských  krojov z obce Liptovské Sliače. Výstava fotografií SLIAČANSKÍ MUŽI, ktorá prezentuje verejnosti časť zdigitalizovaného materiálu je sprístupnená verejnosti od 18. 6. - 14.8.2020 v priestoroch Liptovského kultúrneho strediska v Liptovskom Mikuláši.
Celý článok...
 
Plagát - Sliačanskí muži PDF Tlač Email
Srdečne Vás pozývame na výstavu
pondelok - piatok 8:00 - 15:00 hod.
 
<< Začiatok < Predchádzajúce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ďalší > Koniec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2020 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.