Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášVýtvarníctvo
Tlačová správa - Objekt PDF Tlač Email
Just Added
V sobotu 19. 6. 2021 od 9.00 do 15.00 sa pod odborným vedením lektorky Gabriely Kováčovej uskutočnil tretí z výtvarných workshopov z cyklu „Výtvarné technologicko – remeselné postupy“, tentokrát na tému hlinený OBJEKT. Projekt sa uskutočnil v súlade s aktuálne platnými pandemickými opatreniami proti Covid-19 v priestoroch remeselných dielní Liptovského kultúrneho strediska.
Hlinený priestorový OBJEKT je materiálový experiment, modelovanie, tvarovanie, kombinácia techník pri hľadaní vlastnej tvorivej výpovede. Workshop je rozdelený na dve “hlinené soboty“, pričom zúčastniť sa je možné jednej, prípadne obidvoch častí. Hlinené objekty po vysušení prejdú výpalom v keramickej peci, ako aj ďalšími povrchovými úpravami - glazovanie, použitie engob.
Diela, ktoré vznikajú na týchto výtvarných dielňach by sme radi predstavili verejnosti formou výstav v priestoroch Liptovského kultúrneho strediska.

Projekt finančne podporil Fond na podporu umenia
a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj.Gabriela Kováčová
metodik pre neprofesionálne výtvarníctvo a umelecké remeslo
Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
Tel.: 044/5522981
Mobil: 0905832950 
Tlačová správa - Papierorez PDF Tlač Email

V sobotu 12. 6. 2021 od 9.00 do 15.00 sa pod odborným vedením lektora Mgr. art. Róberta Močiliaka uskutočnil druhý z výtvarných workshopov z cyklu: Výtvarné technologicko – remeselné postupy, tentokrát na tému PAPIEROREZ. Vzdelávanie je realizované v rámci projektu Vzdelávacie aktivity v Liptovskom kultúrnom stredisku.  
Projekt sa uskutočnil v súlade s aktuálne platnými pandemickými opatreniami proti Covid-19  v priestoroch remeselných dielní Liptovského kultúrneho strediska.
Jeho výsledkom sú zaujímavé grafické práce, keďže zámerom projektu bola snaha priblížiť ďalšie možnosti grafických techník tlače. Papierorez využíva ako základný materiál papier, jeho hrúbku a štruktúru. Autor pracuje s vyrezaným grafickým motívom. Na podklady sa vrstvia a lepia vystrihnuté alebo vyrezané figuratívne, dekoratívne formy z pevnejšieho materiálu. Vyrezané časti sú nefarebné. Odtlačok sa robí ručne alebo v grafickom lise.
Diela, ktoré vznikajú na týchto výtvarných dielňach každoročne predstavujeme verejnosti formou výstav v priestoroch Liptovského kultúrneho strediska.

Projekt finančne podporil Fond na podporu umenia
a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj.Gabriela Kováčová
metodik pre neprofesionálne výtvarníctvo a umelecké remeslo
Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
Tel.: 044/5522981
Mobil: 0905832950 
Tlačová správa - Dvaja z nás PDF Tlač Email
Vo štvrtok 10. 6. 2021 o 17.00  sa vo výstavných priestoroch Liptovského kultúrneho strediska v NKP Čierny orol konala slávnostná vernisáž výstavy DVAJA Z NÁS.
V  tomto roku predstavujeme širokej verejnosti autorskú tvorbu dvoch dlhoročných členov Klubu neprofesionálnych výtvarníkov ANNY FÁBRYOVEJ a ĽUBOMÍRA HAJDUČÍKA.
Ich prezentácia bola plánovaná na minulý rok, ale vzhľadom k pandemickej situácii  Covid 19 a opatreniam s ňou súvisiacimi, nebolo možné výstavu v plánovanom termíne zrealizovať.
Medzi prácami oboch výtvarníkov nájdeme práce rôznych žánrov a výtvarných techník, ako je maľba, grafika, kresba či akvarelové techniky, perokresby, koláže.
Za svoju tvorbu boli obidvaja autori  viackrát ocenení na výtvarných súťažných prehliadkach ako je  Jarný salón - regionálnej prehliadke výtvarnej tvorby a taktiež ich ocenené práce mohli vzhliadnuť aj návštevníci krajskej súťaže Výtvarné spektrum v Turzovke.  S ich tvorbou sa taktiež stretávame každoročne na spoločných výstavách Klubu neprofesionálnych výtvarníkov, ktoré organizuje Liptovské kultúrne stredisko v  októbri vo výstavných priestoroch LKS v NKP Čierny orol pod názvom Z tvorby.

„Vždy som obdivovala ľudí, ktorých koníčkom alebo profesiou je maľovanie. Moja rodina ma presvedčila, aby som sa skúsila pozrieť do Klubu neprofesionálnych výtvarníkov. Som nesmierne rada, že som  sa dala presvedčiť a začala sa venovať tomuto nádhernému koníčku. Maľovanie mi dáva možnosť vyjadriť svoju lásku k prírode a zároveň je vynikajúcim  relaxom. V klube som stretla veľa úžasných ľudí a vďaka lektorovi Róbertovi Močiliakovi som vošla do tajov rôznych maliarskych techník a výsledky mojej práce sú aj jeho zásluha a za to mu patrí moja veľká vďaka.“
Anna Fábryová
„Moje umelecké a maliarske sklony úplne prepukli, keď som bol administrátorom farnosti Hybe. Začal som navštevovať kurzy maľovania pre dospelých v LKS Liptovský Mikuláš. Táto moja návštevnosť pokračuje do dnešných dní. Moje maľovanie je spojené s fotografovaním. Tieto dve umelecké médiá mi pomáhajú vytvárať moje práce. Moje fotografické snaženie je spojené s učiteľmi a študentami univerzity UCM Trnava, fakulty FMK v Trnave. Spolu vytvárame fotografické eseje o živote ľudí na dedinách, alebo rôznych inštitúcií /detský domov, rehoľné spoločenstvá/. Podarilo sa nám vydať niekoľko kníh o našich fotografických snaženiach.“ 
Ľubomír Hajdučík

Výstava DVAJA Z NÁS je prístupná verejnosti vo výstavných priestoroch LKS v NKP Čierny orol od 3. 6. 2021 a potrvá do 9.7. 2021. Vidieť ju môžete v pracovných dňoch pondelok - piatok 8:00 - 15:00 hod. v inom termíne po telefonickej dohode (044/5522980, 0905832950)

Gabriela Kováčová
metodik pre neprofesionálne výtvarníctvo a umelecké remeslo
Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
Tel.: 044/5522981
Mobil: 0905832950


 
Plagát - Objekt 2021 PDF Tlač Email
Je potrebné sa prihlásiť elektronicky na: https://www.mrazikus.cz/lks/
 
Plagát - Dvaja z nás PDF Tlač Email
 
Plagát - Papierorez 2021 PDF Tlač Email
 
Tlačová správa - Drevorez PDF Tlač Email
V sobotu 29. 5. 2021 od 9.00 do 15.00 sa pod odborným vedením lektora Mgr. art. Róberta Močiliaka uskutočnil prvý zo série workshopov: Výtvarné technologicko – remeselné postupy s názvom  DREVOREZ, zrealizovaný v rámci projektu  Vzdelávacie aktivity v Liptovskom kultúrnom stredisku.
Projekt sa uskutočnil v súlade s pandemickými opatreniami v remeselných dielňach Liptovského kultúrneho strediska.
Jeho výsledkom sú zaujímavé grafické práce, keďže zámerom projektu bola snaha priblížiť
ďalšie technologické možnosti grafických techník tlače z výšky, známej v Európe od 14. storočia. Výtvarníci vychádzali z prípravnej kresby, tieto línie potom opatrne vyrezávali ostrými oceľovými nožmi s krátkou čepeľou. Tlač drevorezu sa robila ručne alebo v grafickom lise.
Diela, ktoré vznikajú na  týchto výtvarných dielňach každoročne predstavujeme verejnosti formou výstav v priestoroch Liptovského kultúrneho strediska.

Projekt finančne podporil Fond na podporu umenia
a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj.Gabriela Kováčová
metodik pre neprofesionálne výtvarníctvo a umelecké remeslo
Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
Tel.: 044/5522981
Mobil: 0905832950


 
Plagát - DREVOREZ PDF Tlač Email
 
Plagát - Jarný salón 2021 PDF Tlač Email
Výstavu JARNÝ SALÓN si môžete prísť pozrieť do priestorov Synagógy
po telefonickom dohovore na č. 0915 317 490,
alebo s odborným výkladom metodika LKS na č. 0902 036 758.
 
Jarný salón 2021 - albumy PDF Tlač Email

 
Tlačová správa - Jarný salón 2021 PDF Tlač Email
V nedeľu 28. marca 2021 sa vo výstavných priestoroch Liptovského kultúrneho strediska v Liptovskom Mikuláši konal výber a hodnotenie diel Výtvarného spektra, ktorého regionálne kolo pod názvom Jarný salón organizuje už 32. ročník Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti  Žilinského samosprávneho kraja. Jarný salón je regionálna postupová súťaž, neprofesionálnej výtvarnej tvorby.
Každoročne sa v rámci tejto súťaže prezentujú liptovskí výtvarníci so svoju najnovšou tvorbou.

Odborná porota v zložení Prof. Jaroslav Uhel, ArtD. - predseda poroty, PaedDr. Katarína Lucinkiewiczová, PhD a Mgr. art.  Roman Rembovský, ArtD.  posudzovala 108 prác od 34 autorov. Diela, ktoré získali ceny a čestné uznania postupujú na krajské kolo súťaže do Turzovky.
Výstavu najlepších prác z nášho regiónu plánujeme nainštalovať v prípade uvoľnenia protikovidových opatrení v priestoroch Synagógy v Liptovskom Mikuláši. O jej sprístupnení budeme návštevníkov informovať na webstránke www.lks.sk a prostredníctvom fb sociálnej siete, kde bude výstava sprístupnená aj online formou.


Konkrétny obsah alebo posolstvo?
Umenie sprostredkuje to, čo je nevysloviteľné; preto snaha sprostredkovať ho slovami vyzerá ako hlúposť.
Johann Wolfgang von Goethe nemecký spisovateľ, výtvarník a politik 1749 – 1832
Celý článok...
 
<< Začiatok < Predchádzajúce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ďalší > Koniec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2021 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.