Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášVýtvarníctvo
Tlačová správa - Alternatívne experimentálne výtvarné postupy 2020 PDF Tlač Email
V sobotu 14. 11. 2020 sa pod odborným vedením lektora Mgr. art. Róberta Močiliaka uskutočnila druhá časť workshopu Alternatívne experimentálne výtvarné postupy, realizovaný v rámci projektu  Vzdelávacie aktivity v Liptovskom kultúrnom stredisku. Projekt sa uskutočnil za sprísnených pandemických podmienok a opatrení v remeselných dielňach.
Zúčastnilo sa ho 9 účastníkov, ktorí boli rozdelení do dvoch skupín.
Jeho výsledkom sú zaujímavé grafické práce, keďže zámerom projektu bola snaha priblížiť technologické umelecko-výrobné postupy, tvorbu alternatívnych a experimentálnych výtvarných
techník s cieľom výtvarného posunu za pomoci širokého spektra aplikovaných umeleckých prostriedkov.
Diela, ktoré vznikajú na  týchto výtvarných dielňach každoročne predstavujeme verejnosti formou výstav v priestoroch Liptovského kultúrneho strediska.
Projekt finančne podporil Fond na podporu umenia a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj.Gabriela Kováčová
metodik pre neprofesionálne výtvarníctvo a umelecké remeslo
Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
Tel.: 044/5522981
Mobil: 0905832950
E-mail: Táto emailová adresa je chránená pred spambotmi, aby ste ju videli, povolte JavaScript
Web: www.lks.sk 
Plagát - Alternatívne experimentálne výtvarné postupy 2020 PDF Tlač Email
 
Tlačová správa - Alternatívne experimentálne výtvarné postupy 2020 PDF Tlač Email
Experimentálna grafika

V sobotu 17.10.2020 sa pod odborným vedením lektora Mgr. art. Róberta Močiliaka  uskutočnil workshop Alternatívne experimentálne výtvarné postupy, realizovaný v rámci projektu  Vzdelávacie aktivity v Liptovskom kultúrnom stredisku. Projekt sa uskutočnil za sprísnených pandemických podmienok a opatrení v remeselných dielňach. Zúčastnilo sa ho 9 účastníkov, ktorí boli rozdelení do dvoch skupín. Jeho výsledkom sú zaujímavé grafické práce, keďže zámerom projektu bola snaha priblížiť technologické umelecko-výrobné postupy, tvorbu alternatívnych a experimentálnych výtvarných techník s cieľom výtvarného posunu za pomoci širokého spektra aplikovaných umeleckých prostriedkov.
Tentokrát to bola experimentálna grafika - grafický obraz vytvorený  použitím netradičných materiálov /textil, slepotlač, pauzák.../
Diela, ktoré vznikajú na  týchto výtvarných dielňach každoročne predstavujeme verejnosti formou výstav v priestoroch Liptovského kultúrneho strediska.  
Projekt finančne podporil Fond na podporu umenia a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj.


Gabriela Kováčová
Liptovské kultúrne stredisko
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
044/5522981
www.lks.sk


 
Tlačová správa - Z tvorby - SUCHÁ IHLA PDF Tlač Email
V sobotu dňa 12. 9. 2020 sa konal v priestoroch remeselných dielní LKS v župnom dome workshop zameraný na techniku suchá ihla - v rámci projektu z Tvorby.
Zúčastnilo sa ho 8 výtvarníkov z Klubu neprofesionálnych výtvarníkov. Lektor workshopu bol Mgr. art. Róbert Močiliak.
Suchá ihla je umelecká grafická technika tlače z hĺbky známa už v 17. stor.. Vyznačuje sa mäkkými líniami, malebnými tónmi plôch vytvorenými rytím grafickej ihly do mäkkej kovovej dosky.
Technika suchej ihly je typ lineárnej rytiny, ktorá však namiesto rydiel používa oceľovú ihlu na vyrývanie do hladkého povrchu medenej, prípadne zinkovej dosky. Názov vznikol z toho, že ide o suchý proces bez použitia kyseliny. Prvýkrát sa táto technika objavila už v 15. storočí u anonyma zvaného Majster Amsterdamského kabinetu, neskôr Majster rukopisu Wolfegger Hausbush.
Významnejšie výsledky však touto technikou dosiahli Albrecht Dürer a Rembrandt.
Aj v neskoršom období sa tejto technike venoval značný počet umelcov. Suchá ihla býva najčastejšie zasadená v drevenom držiaku a pri kresbe ju držíme ako ceruzku. Hĺbka rýh, ktoré takto vznikajú v kove je priamo úmerná tlaku vyvíjanému na ihlu a ostrosti jej hrotu. Po obidvoch stranách vrypu sa súčasne vytlačuje kov v podobe mierneho výstupku, tzv. grátku, ktorý je typickým prvkom tejto techniky. Pri vyfarbovaní rytín totiž zadržuje farbu na okrajoch čiar a často tak kreslí viac, ako farba obsiahnutá v priehlbinách. Vyrytá kresba potom vyzerá mäkko, bez ostrého ohraničenia a dostáva zamatový vzhľad. Kresba sa môže urobiť aj diamantom vsadeným v drevenej násadke. Opravy príliš tmavých častí rytiny sa vykonávajú škrabkou a hladítkom. Tlač suchej ihly by mal vykonať autor sám. Pri tejto technike možno zatieraním a nanášaním farby viac než pri iných technikách ovplyvniť kvalitu výtlačku.
Grátok sa pri každom natieraní farby rýchlo znižuje a preto je možné vytvoriť celkový náklad najviac približne 30 otlačkov. Galvanické poocelenie dosky môže v malej miere pomôcť k zvýšeniu nákladu.
Výstupné práce z worksopu - Suchá ihla môžete vidieť do 27. 11. 2020 v pracovných dňoch od 8:00 - 15:00 hod. v klubových priestoroch LKS v rámci výstavy Z tvorby.
Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a je spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja.


Gabriela Kováčová
Liptovské kultúrne stredisko
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
tel.: 044/5522981
mobil: 0905832950
e-mail: Táto emailová adresa je chránená pred spambotmi, aby ste ju videli, povolte JavaScript
www.lks.sk
 
Plagát - Alternatívne experimentálne výtvarné postupy 2020 PDF Tlač Email
 
Plagát - Z tvorby 2020 PDF Tlač Email
Srdečne pozývame na výstavu
Z TVORBY
predĺžená do 27.11.2020
pondelok - piatok 8:00 - 15:00 hod.

 
Tlačová správa - Z tvorby 2020 PDF Tlač Email
Klub neprofesionálnych výtvarníkov pri Liptovskom kultúrnom stredisku vznikol pred desiatimi rokmi z iniciatívy neprofesionálnych výtvarníkov, kedy výrazne absentovala možnosť vzdelávania sa pracujúcich záujemcov a dôchodcov o výtvarné umenie.  Prvé neformálne stretnutie Klubu neprofesionálnych výtvarníkov sa konalo dňa 8. 2. 2010. Odvtedy sa pod odborným vedením Mgr. art. Róberta Močiliaka, formou pravidelných stretnutí v klubovni LKS a neskôr v remeselných dielňach v budove Obvodného  úradu na Námestí osloboditeľov podarilo vybudovať zázemie pre  vzdelávanie záujemcov  o výtvarné umenie. Môžeme konštatovať, že sa tu podaril vytvoriť priestor plný umenia, kreativity a radosti.
Diela, ktoré vznikajú na  týchto výtvarných dielňach každoročne predstavujeme verejnosti   na spoločnej výstave nazvanej Z tvorby. Táto výstava je prehliadkou najnovšej tvorby členov Klubu neprofesionálnych výtvarníkov.
Na tohoročnej výstave Z tvorby, ktorej vernisáž sa bude konať dňa 24. 9. 2020 oslávime  10. výročie vzniku klubu neprofesionálnych výtvarníkov. Toto naše jubileum finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj, vďaka čomu sme mohli doplniť naše materiálové zázemie v remeselných dielňach nákupom grafického lisu a natočiť propagačný film o klube, ktorý na vernisáži  premietneme.
Schopnosť človeka vyjadriť svoje pocity, svoje videnie sveta prostredníctvom výtvarného umenia nikdy nebola výsadou iba profesionálnych výtvarníkov. Vnútorná potreba sebarealizácie ukrýva v sebe radosť, ktorá je spoločným znakom tvorby, tak príznačná pre neprofesionálnych výtvarníkov.  Motivácie záujemcov o kreslenia v klube sú rôzne.  Hlavným spoločným motívom je chuť kresliť, rozvíjať v sebe ukrytý talent.
Výtvarníci sa v klube schádzajú štyri krát do týždňa  v  priestoroch remeselných dielní, na výtvarných plenéroch počas letných prázdnin, na sobotných  technologických workshopoch, kde si obohacujú svoje výtvarné zručnosti o iné výtvarné techniky.  

Výstava Z tvorby  bude sprístupnená vo výstavných priestoroch Liptovského kultúrneho strediska v NKP Čierny orol v pracovných dňoch od 8.00 - 15.00 hod. od 24. 9. 2020 a potrvá do 30. 10. 2020.Beata Kuviková
Liptovské kultúrne stredisko
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
044/5522981
0905832950
www.lks.sk


 
Plagát - Jarný salón 2020 PDF Tlač Email
 
Tlačová správa - Jarný salón 2020 PDF Tlač Email
V stredu 13. mája 2020 sa v priestoroch  Župného domu v Liptovskom Mikuláši vo výtvarných dielňach Liptovského kultúrneho strediska konal výber a hodnotenie  diel Výtvarného spektra, ktorého regionálne kolo pod názvom Jarný salón organizuje už 31. ročník Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti  Žilinského samosprávneho kraja.
Jarný salón je regionálna postupová súťaž, neprofesionálnej výtvarnej tvorby. Každoročne sa v rámci tejto súťaže prezentujú liptovskí výtvarníci so svoju najnovšou tvorbou.
Celý článok...
 
Dve z nás 2019 PDF Tlač Email

Liptovské kultúrne stredisko každoročne usporadúva autorskú výstavu dvom výtvarníkom - členom Klubu neprofesionálnych výtvarníkov, ktorá už tradične nesie názov DVE Z NÁS. V roku 2019 sme predstavili verejnosti prierez tvorby autoriek Mariany Petríkovej a Valérie Szépeovej na samostatnej autorskej výstave. Tvorba oboch výtvarníčok je formálne odlišná s vlastným rozpoznateľným rukopisom.

Pozrite si krátky film o autorkách: https://www.youtube.com/watch?v=8tfdFDEMAIs


 

 
Plagát - MAĽUJEM INTUITÍVNE PDF Tlač Email
 
<< Začiatok < Predchádzajúce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Ďalší > Koniec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2021 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.