Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášĽudové remeslá


Tlačová správa - remeselné dielničky PDF Tlač Email

Po úspešnom letnom remeselnom tábore  využili ponuku Liptovského kultúrneho strediska a priestory novovybudovaných remeselných dielní žiaci Spojenej školy J. Rumana, kde si aj so svojimi pedagógmi prišli vyskúšať svoje tvorivé schopnosti a zručnosti.
Materiálové zázemie dielní umožňuje záujemcom oboznamovať sa s tradičnými remeselnými postupmi pri práci s hlinou, drôtom, textilom a drevom.
V dielňach keramickej, drotárskej a textilnej si 10 žiakov počas  štyroch hodín vyskúšalo prácu s hlinou, kde si vytvorili keramické misky a hlinené prívesky, v textilnej dielni sa žiaci naučili vyrobiť si z merino vlny originálne plstené mydlá, v drotárskej dielni si z drôtu vyrobili srdiečka a vtáčiky a vo výtvarnej dielni si vytvorili obrázky formou aplikácií z textilu a kože. Žiaci si takto odniesli domov prekrásne, originálne  vlastnoručne vyrobené dielka, z čoho mali nesmiernu radosť. Sľúbili, že si pred vianocami prídu do dielní vytvoriť darčeky pre svojich blízkych a vyskúšajú si aj iné výtvarno-remeselné techniky .
Liptovské kultúrne stredisko ponúka možnosť využívať remeselné dielne, ktoré sa nachádzajú v priestoroch Obvodného  úradu na námestí Osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši všetkým záujemcom z radov žiakov základných a stredných škôl, ako aj širokej verejnosti. V súčasnosti sa tu štyrikrát do týždňa schádza viac ako 30 milovníkov výtvarného umenia v Klube neprofesionálnych výtvarníkov pri LKS a zároveň tu pod vedením odborných lektorov prebiehajú aj sobotné výtvarno-remeselné kurzy.

Beata Kuviková
odborný pracovník pre výtvarníctvo a remeslo
Liptovské kultúrne stredisko

 
Tlačová správa - Remeselný tábor Šikovníček 2014 PDF Tlač Email

Remeselný tábor Šikovníček

Škovníček - je  názov prvého remeselného tábora, ktorý v dňoch 28.7.- 1.8.2014 organizuje Liptovské kultúrne stredisko ako prímestský letný tábor v novovybudovaných remeselných dielňach, ktoré sa nachádzajú na Obvodnom úrade na Námestí Osloboditeľov V Liptovskom Mikuláši.
Pod vedením školených lektorov počas jedného týždňa sa budú prihlásené deti  zaúčať do tajov rôznych remeselných techník vychádzajúcich z tradičných remeselných postupov ako sú tkanie, mokré a suché plstenie vlny, batikovanie,  razítkovanie, vyšívanie, šitie hračiek, háčkovanie, drhanie.
Z hliny si deti vyrobia rôzne figúrky, zvončeky, hrnčeky, kachličky, korálky, darčekové predmety a všetko vhodne dotvoria drôtom.
Z iných výtvarných techník to bude aj maľba na sklo, tvorba šitých obrázkov pomocou textilných a kožených aplikácií, tvorba tkaných taštičiek, vrecúšok a púzdier, utkaných kelimovou a zápästkovou technikou, utkajú „cigánske tkanice“ a „tenerify“, vyrobia si plstené mydlá, brošničky a šatky. Vyrobia darčeky pre svojich blízkych, kreatívne zrecyklujú  všedné  predmety na nevšedné a originálne. Deti sa oboznámia s technikou tkania na tkacích krosnách, tkania na ráme a na doštičke. Vyskúšajú si aj prácu na hrnčiarskom kruhu.
Tábor Šikovníček je prvou lastovičkou v sérii výtvarno-remeselných aktivít, ktoré môže  Liptovské kultúrne stredisko realizovať vďaka úspešne zvládnutému, nedávno ukončenému projektu s názvom „Pod jednou strechou od tradície po súčasnosť“.
Ďalšie podobné aktivity v duchu denných remeselných dielní a táborov sa od septembra budú konať pravidelne  a budú ich môcť navštevovať žiaci základných a stredných škôl v rámci hodín regionálnej, výtvarnej výchovy, či pracovného vyučovania a zapojiť sa bude môcť i staršia veková kategória v kurzoch pre dospelých.


Beata Kuviková
metodik pre výtvarníctvo a remeselné techniky
Liptovské kultúrne stredisko
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
044/5522981
0905832950
www.lks.sk

 

 
Prihláška - prázdninový denný letný remeselný tábor Šikovníček 2014 PDF Tlač Email

Prihláška na Prázdninový denný letný remeselný tábor ŠIKOVNÍČEK
28. júla – 1. augusta 2014
remeselné dielne Liptovského kultúrneho strediska
cena bez stravy:  10 € za 1 deň; 40 € za 5 dní  (poplatok zahŕňa lektora, materiál, priestor)

 Meno a priezvisko dieťaťa:   

Vek dieťaťa:  

Ulica, č. domu:          

PSČ:   

Mesto /obec:  

Zdravotná poisťovňa:

Meno a priezvisko rodiča:     

Telefón rodiča domov alebo mobil:  

Telefón rodiča do zamestnania:        

E-mailová adresa rodiča:       

Bude dieťa odchádzať domov samo?:          Áno                 Nie 

 

Rodič zabezpečí dieťaťu suchú stravu a pitný režim.

Prehlasujem, že zdravotný stav môjho dieťaťa nie je prekážkou pre absolvovanie remeselného tábora.

Dieťa je bez zdravotných problémov

Upozornenie rodičov pre lektora a pedagogický dozor:

Lieky: 

Alergie:          

Iné:     

Súhlasím so zaplatením poplatkov za prázdninový denný letný tábor.

           

podpis rodiča

 
Plagát - detský remeselný tábor 2014 PDF Tlač Email

 
<< Začiatok < Predchádzajúce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ďalší > Koniec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2020 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.