Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášĽudové remeslá
Tlačová správa - Drevorez 2021 PDF Tlač Email
V sobotu 29. 5. 2021 od 9.00 do 15.00 sa pod odborným vedením lektora Mgr. art. Róberta Močiliaka uskutočnil prvý zo série workshopov: Výtvarné technologicko – remeselné postupy s názvom  DREVOREZ, zrealizovaný v rámci projektu  Vzdelávacie aktivity v Liptovskom kultúrnom stredisku. Projekt sa uskutočnil v súlade s pandemickými opatreniami v remeselných dielňach Liptovského kultúrneho strediska. Jeho výsledkom sú zaujímavé grafické práce, keďže zámerom projektu bola snaha priblížiť
ďalšie technologické možnosti grafických techník tlače z výšky, známej v Európe od 14. storočia. Výtvarníci vychádzali z prípravnej kresby, tieto línie potom opatrne vyrezávali ostrými oceľovými nožmi s krátkou čepeľou. Tlač drevorezu sa robila ručne alebo v grafickom lise.
Diela, ktoré vznikajú na  týchto výtvarných dielňach každoročne predstavujeme verejnosti formou výstav v priestoroch Liptovského kultúrneho strediska.

Projekt finančne podporil Fond na podporu umenia
a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj.Gabriela Kováčová
metodik pre neprofesionálne výtvarníctvo a umelecké remeslo
Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
Tel.: 044/5522981
Mobil: 0905832950
 
Plagát - Kurz keramiky s Gabrielou Kováčovou PDF Tlač Email
Je potrebné sa prihlásiť elektronicky na: https://www.mrazikus.cz/lks/
 
PREDSTAVUJEME VÁM - Martina Maslová Baranová PDF Tlač Email
Predstavujeme vám ďalšiu remeselníčku, šperkárku Martinu Maslovú Baranovú. Môžete ju poznať aj pod menom Butterka. Pracuje hlavne so sklom a kovom. Jej výnimočnú tvorbu môžete vzhliadnuť v nasledujúcej prezentácii https://www.facebook.com/201365969883344/videos/764727367485308

 
Plagát - Kurz keramiky s Gabrielou Kováčovou - VIANOCE PDF Tlač Email
Kapacita kurzu je obmedzená (5 osôb) preto je potrebné sa prihlásiť elektronicky na: https://www.mrazikus.cz/lks/
 
Plagát - Kurz keramiky CHROBÁČIKY PDF Tlač Email
Je potrebné sa prihlásiť elektronicky na: https://www.mrazikus.cz/lks/
 
Tlačová správa - Remeslo má zlaté dno 2020 PDF Tlač Email
Počas októbrových dní mali možnosť žiaci Základnej školy Jozefa Hanulu v Liptovských Sliačoch vyskúšať si prácu s kožou v remeselných dielňach Remeslo má zlaté dno.
Lektorom dielní bol Marian Jacko,  ktorého mnohí poznajú ako tanečníka a nositeľa tradícií z Liptovských Sliačov. Keďže v tejto obci nie sú pokračovatelia tohto remesla, rozhodol sa zachrániť ho pre ďalšie generácie. Skúsenosti zbieral niekoľko rokov a tak sa rozhodol predstaviť toto remeslo žiakom miestnej základnej školy. Vyskúšali si dve techniky práce s kožou a naučili sa vyrobiť pletené a tepané náramky. Hotové výrobky si odniesli domov ako výsledok svojej práce.
Žiaci mali mimoriadny záujem o takýto spôsob zoznámenia sa s remeselnou technikou a uvítali by možnosť realizovať sa v podobných kreatívnych dielňach častejšie.
Ďakujeme pani riaditeľke a pedagógom základnej školy Jozefa Hanulu v Lipt. Sliačoch za poskytnutie priestoru a podporu pri realizácii projektu. Spoluorganizátorom bolo Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, ktoré pomohlo zorganizovať tieto aktivity za prísneho dodržania všetkých hygienických predpisov a platných proticovidových opatrení.
Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR - hlavný partner projektu.

Bc. Jana Veselovská
Liptovské kultúrne stredisko
ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
044/5522981
0905832950
www.lks.sk 
Plagát - Remeslo má zlaté dno 2020 PDF Tlač Email
 
Plagát - Kurz keramiky s Gabrielou Kováčovou - CHROBÁČIKY PDF Tlač Email
Je potrebné sa prihlásiť elektronicky na: https://www.mrazikus.cz/lks/
 
Plagát - Šikovníček 2020 PDF Tlač Email
 
ČLOVEK LIPTOVSKÝ - Ján Gregor PDF Tlač Email
Predstavujeme vám krátky portrét rezbára Jána Gregora z Bieleho Potoka, ktorý vznikol v rámci projektu ČLOVEK LIPTOVSKÝ.

V projekte Človek Liptovský bolo naším zámerom zdokumentovať nositeľov tradícií liptovského regiónu, ktorí pre svoju obec predstavujú zdroj vedomostí a skúseností, tradičných remesiel a zručností, ktoré napomáhajú udržiavať tradície v obciach stále živé a pravdivé. LKS počas svojej činnosti nadobudlo blízke vzťahy s týmito nositeľmi a zdokumentovanie ich života, vedomostí, zručností v oblasti tradičnej kultúry sú len logickým vyústením našej spolupráce.
Projekt má snahu nielen spracovať a zaznamenať ešte žijúcich nositeľov tradícií, ale aj šíriť tieto poznatky medzi deti, mládež a verejnosť.

autor projektu, réžia: Mária Vašicová
kamera, strih: Peter Kováč

Tento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a bol spolufinancovaný Žilinským samosprávnym krajom. 
ČLOVEK LIPTOVSKÝ - Vladimír Grieš PDF Tlač Email
Dnes Vám dávame do pozornosti krátky film o výrobcovi píšťal, fujár a koncoviek Vladimírovi Griešovi z Liptovských Vlách.
Film vznikol v rámci projektu ČLOVEK LIPTOVSKÝ, ktorý z verejných zdrojov podporil FOND NA PODPORU UMENIA.
 
<< Začiatok < Predchádzajúce 1 2 3 4 5 6 Ďalší > Koniec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2021 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.