Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášĽudový tanec a tradičná kultúra
Tlačová správa - dobročinný večierok pre Liptovské Sliače PDF Tlač Email
11. dobročinný večierok v Liptovských Sliačoch
Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja spolupracovalo na kultúrnom programe 11. ročníka dobročinného večierka v Liptovských
Sliačoch.  Po minulé roky sa večierok konal vo vianočnom období ale tento rok sa organizátori,  ktorými boli Else klub Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže, rozhodli pre jeho letnú verziu a mali na to dôvod.  Povodne, ktoré postihli obec prišli nečakane a narobili obrovské škody. Organizátori oslovili obec Liptovské Sliače a Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši o spoluprácu a pripravili spoločne
30. 8. 2020 nedeľné popoludnie pre občanov obce, ale aj návštevníkov. Práve finančný výťažok, ktorý získali poputoval do pokladne Dobrovoľnej zbierky Obce Liptovské Sliače určenej na pomoc občanom obce Liptovské Sliače po prívalových povodniach.
V programe sa predstavili miestne organizácie Salatín klub dôchodcov, mužská spevácka skupina Sliačanská sedmička, dievčenská spevácka skupina Veseličky, spevácka skupina Sliačania, DFS Sliačanček, FSk Sliačanka a so školičkou tanca pre detičky Jana Veselovská metodička z LKS. Pre deti bol pripravený aj bohatý sprievodný program: skákacie hrady, maľovanie na tvár, tvorivé dielničky, cukrová vata a iné. Dospelí nepohrdli chutným gulášom a dobročinným koláčom upečeným ochotnými žienkami z obce.
Hlavným hosťom programu boli Terchovský orchester ľudových nástrojov Bobáňovci a ženská spevácka skupina Čriepky z Ružomberka.
Počas celého dňa bolo možné si zakúpiť tombolu, ktorou mohli podporiť rodiny postihnuté povodňou. Celý výťažok z podujatia 3268,01 eur odovzdala riaditeľka Else klubu Helena Priesolová zástupcovi obce Pavlovi Bartíkovi. Vyzbieranú sumu  pripočítali k oficiálnej zbierke vyhlásenej obcou Liptovské Sliače. Organizátori sa aj touto cestou chcú poďakovať každému, kto prispel a pomohol.

Jana Veselovská
metodik pre tradičnú kultúru a voľnočasové aktivity
Liptovské kultúrne stredisko
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
www.lks.sk
Táto emailová adresa je chránená pred spambotmi, aby ste ju videli, povolte JavaScript
tel.: 044/5522981
mobil: 0905832950


 
Sliačanské dievky a ženy PDF Tlač Email
Začíname s popisom tradičného odevu z Liptovských Sliačov. Projekt "Sliačanské dievky a ženy": DIEŤA
Príjemné sledovanie :-)
 
Sliačanské dievky a ženy PDF Tlač Email
Milí naši sledovatelia, keďže nám situácia nedovoľuje robiť verejné podujatia rozhodli sme sa zvoliť túto formu komunikácie. Začíname výstavou Sliačanské dievky a ženy ktorá už bola zverejnená, ale teraz to bude trochu inak. V prezentácii Vám chceme priblížiť tradičný ľudový odev z Liptovských Sliačov a to chronologicky ako prierez života ženy. Ako bonus Vám ponúkame postupne podrobný popis jednotlivých fotografií. Sledujte nás a dozviete sa veľa nového. Prezentáciu si pozrite tu.


 
Plagát - Paples 2020 PDF Tlač Email
 
Fašiangy v meste 2020 PDF Tlač Email
Čas pred pôstnym obdobím spríjemní
fašiangový sprievod centrom Liptovského Mikuláša.
trasa sprievodu: od Mestského úradu v LM, pokračuje po Štúrovej ulici,
popred Liptovskú knižnicu G. F. Belopotockého na Námestie osloboditeľov
 
Tlačová správa - 40. výročie FS Váh PDF Tlač Email
Folklórny súbor Váh z Liptovského Mikuláša uviedol 15. a 16. novembra 2019 v Dome kultúry Liptovský Mikuláš celovečerný program, ktorý je prierezom jeho doterajšej tvorby.  Jeho začiatok i koniec ohraničujú dva nové programové bloky Spod Bielej skaly a Voda si pamätá.., ktoré divákom priblížili  svojráznu kultúru liptovských goralov na severnej a osudy ľudí zo zatopených obcí na južnej strane Chočských vrchov. Autorky – choreografky Miroslava Palanová a Mária Palasthyová ich zostavili zo spomienok ľudí, ktoré sú ešte stále živé, bolestivé, ktoré ešte nezmyl čas, ...a podľa toho dali aj názov celému programu „Čo nezmyl čas..“
Trikrát divákmi naplnená sála Domu kultúry bola svedkom vynikajúcich tanečných a muzikantských schopností. Folklórny súbor Váh bol založený v roku 1979. Jeho zriaďovateľom je Združenie priateľov folklórneho súboru Váh. Členskú základňu tvoria prevažne študenti stredných a vysokých škôl, najmä z blízkeho okolia L. Mikuláša a regiónu. Vo svojej umeleckej činnosti a tvorbe sa zameriava najmä na štýlové spracovávanie folklórneho materiálu z oblasti stredného Liptova, jeho susedných oblastí a blízkych regiónov Slovenska. Vďaka umelecky hodnotnému a štýlovému spracovaniu folklórneho materiálu patrí FS Váh medzi špičkové folklórne kolektívy na Slovensku. Je pravidelným účastníkom folklórnych festivalov na Slovensku a v zahraničí /Maďarsko, Poľsko, Švédsko, Česko, Taliansko, Sicília, Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Portugalsko, Španielsko, Brazília/. Súbor je špecifický výberom a spracovaním autentického folklórneho materiálu, ako aj využitím pôvodného ľudového odevu /zbierky originálov z jednotlivých obcí Liptova/. Vzhľadom na profesionálne vedenie /pedagógovia tanca, choreografky/ je schopný okrem scénických programov pripraviť tvorivé dielne, školy tanca – výuku a nácvik základných typov ľudového tanca z rôznych regiónov Slovenska, ako aj vzdelávanie v oblasti tradičnej kultúry. Výsledky svojej práce prezentuje FS Váh priaznivcom ľudového umenia doma i v zahraničí. Je laureátom akademických i celoštátnych súťaží choreografií  a  sólistov tanečníkov Šaffova ostroha.
Pri príležitosti 40. výročia bolo kolektívu okrem iných ocenení  odovzdané ocenenie Litteras  Memoriales  udelené predsedníčkou  Žilinského samosprávneho kraja. Toto ocenenie folklórneho súboru si členovia veľmi vážia a vyslovujú úprimné poďakovanie.

Bc. Jana Veselovská, odborný metodik pre folklór
Liptovské kultúrne stredisko
Liptovský Mikuláš

 
<< Začiatok < Predchádzajúce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ďalší > Koniec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2020 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.