Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášTANCOVANIE POD KRIVÁŇOM
Tlačová správa - Tancovanie pod Kriváňom 2020 PDF Tlač Email
Tancovanie pod Kriváňom pripravilo Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v termíne od 22.7.- 26.7. 2020.
Miestom konania úspešného 11. ročníka tanečného tábora ľudového tanca bol amfiteáter vo Východnej. Organizátori dbali na dodržiavanie všetkých opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva a pripravili všetko tak, aby sa v tábore všetci účastníci cítili bezpečne.
Cieľovou skupinou projektu boli nielen členovia folklórnych súborov, ale aj laickí záujemcovia o ľudový tanec. Vzdelávanie v oblasti ľudového tanca oslovilo okrem slovenských, českých a poľských záujemcov aj priaznivcov zo slovenských komunít žijúcich v rôznych krajinách sveta.
Tento rok boli lektormi: Mgr. art. Stanislav Marišler ArtD., Mgr. art. Vladimír Michalko, Mgr. Peter Hrabovský ich tanečnými partnerkami Mgr. Marianna Svoreňová, Bc. Zuzana Palanová, Bc. Martina Vargová. Jednotlivé tanečné lekcie sprevádzala „živá“ ľudová hudba Michala Pagáča.
Sobotné popoludnie bolo oddychové, pre  účastníkov bola pripravená remeselná dielňa, kde lektor Peter Benko predstavil liptovskú modrotlač. Výrobca  pochádza z Dovalova, čím organizátori dali priestor pre prezentáciu lokálnemu remeselníkovi. Účastníci si mohli vyskúšať celý proces farbenia modrotlače, bližšie spoznať túto remeselnú techniku a odniesli si domov vlastnoručne vytvorené modrotlačové suveníry.
Podvečer sa predstavila folklórna rodina Janoštínovcov zo Zuberca, ktorí nám priblížili tradičnú hudbu, odev a tanec goralov, lokalitu  Dolnej Oravy a Zuberca. Celá etnologická prednáška bola pripravená mimoriadne pútavo a interaktívne. Na záver Viktor Janoštín s partnerkou naučili „táboristov“ tanec „Prostá“, čím účastníkom rozšírili ďalšie vedomosti o tradičnej kultúre tejto oblasti.
Tábor  prebiehal formou dvoch intenzívnych tanečných workshopov denne – predpoludním a popoludní a večerného Tanečného domu spojeného s voľnou tanečnou zábavou.
Cieľom tanečného tábora, ktorý sa podarilo naplniť bolo, aby účastníci na konci podujatia dané tance skutočne ovládali, pochopili ich priebeh a charakteristiky a vedeli ich využiť pri rôznych tanečných  a folklórnych príležitostiach. Pri vyučovaní tancov nešlo len o krátke ukážky vybraných tancov, ako je to bežné na Tanečných domoch, ale postupovalo sa viac do hĺbky tanečného materiálu. Výučba sa zameriavala na pôvodnú funkciu ľudových tancov, to znamená, že účastníci boli vedení  k samostatnej improvizácii na tanečnej zábave.
Tento cieľ sa skutočne podarilo naplniť, pretože každý večer po výučbe sa konala tanečná zábava, kde mali možnosť účastníci tábora preveriť si a vyskúšať nadobudnuté vedomosti v praxi. Účastníci tábora, lektori aj organizátori vyjadrili názor, že takýto spôsob výučby ľudového tanca je efektívny a v nasledujúcich rokoch by v ňom opäť veľmi radi pokračovali. Už teraz sa účastníci aj organizátori tešia na Tancovanie pod Kriváňom v roku 2021.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj.

Bc. Jana Veselovská
Liptovské kultúrne stredisko


 
Plagát - TANCOVANIE POD KRIVÁŇOM 2020 PDF Tlač Email
 
TANCOVANIE POD KRIVÁŇOM 2020 - elektronická registrácia PDF Tlač Email
TANCOVANIE POD KRIVÁŇOM
11. ročník jedinečného tanečného tábora ľudového tanca
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia - hlavný partner projektu.
Spolufinancované s podporou Žilinského samosprávneho kraja.

Prihlásiť sa môžete tu: https://www.mrazikus.cz/lks/
Vzhľadom na rekordný a rýchly záujem zo strany účastníkov je kapacita tábora vyčerpaná.
Ďakujeme za Vašu priazeň.
 


Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2021 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.