Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášTlačová správa - 27. Jarný salón 2016 PDF Tlač Email
Tlačová správa
27. Jarný salón 2016

Liptovské kultúrne stredisko, v spolupráci s Liptovskou galériou P. M. Bohúňa,  otvorilo v poradí 27. ročník regionálnej súťažnej postupovej výstavy neprofesionálneho umenia liptovského regiónu Jarný salón.
Regionálna prehliadka neprofesionálneho výtvarného umenia - je ukážkou toho najnovšieho a najlepšieho, s čím sa liptovskí výtvarníci prezentujú ako s výsledkami svojej celoročnej tvorby.
Do tohtoročnej súťaže Jarný salón sa prihlásilo 67 autorov s 231 prácami.
Teší nás účasť nových výtvarníkov, ktorí vo svojom živote  objavili potrebu tvorby  a prichádzajú aj do Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri LKS. Práve stretávania sa v Klube umožňuje výtvarníkom širokú bázu vzájomnej konfrontácie, pozdvihuje ich sebavedomie a nabáda k tvorbe. Prostredníctvom spoločných výstav im pomáha zviditeľniť sa a vstúpiť do povedomia ľudí.  Sú to ľudia skromní, citliví, svoj talent si vážia a chcú svoju tvorbu adresovať všetkým.
Teší nás, že sa tu znova stretávame s novými  mladými tvorcami zo ŠÚV Ružomberok, ktorí majú na Jarnom salóne už tradične svoje miesto.
Nakoľko  Jarný salón je prvým stupňom celoslovenskej súťažnej prehliadky  neprofesionálneho výtvarného umenia Výtvarné spektrum, chceli by sme Vám predstaviť kategorizáciu tejto súťaže.
Súťažiaci autori môžu byť zaradení do štyroch súťažných kategórií nasledovne:
Kategória A: autori vo veku od 15 do 25 rokov;
Kategória B: autori vo veku od 25 do 60 rokov;
Kategória C: autori vo veku nad 60 rokov;
Kategória D:  autori nad 15 rokov (výtvarne neškolení) špecifického výtvarného prejavu – insitné umenie, art brute, naivné umenie, umenie outsiderov a pod.

V tomto kontexte musíme spomenúť neľahkú úlohu členov poroty.
Je nanajvýš obtiažne rozhodnúť o oceneniach z takého množstva diel... Rozhodnúť je však  nutné vzhľadom k charakteru tejto súťažnej prehliadky, z ktorej  porotou ocenené diela postupujú na krajskú súťažnú prehliadku Výtvarné spektrum do Turzovky a najúspešnejšie diela z tejto zase postúpia na celoslovenské Výtvarné spektrum do Trenčína.

Odborná porota v zložení: PaedDr. Katarína Lucinkiewiczová PhD., Mgr. Robert Kandrík a Akad. mal. Ján Hrnčiarik ocenili, odporučili práce  k prezentácii na Jarnom salóne a rozhodli o postupe vybraných diel k účasti na krajskom Výtvarnom spektre.
Hlavnú cenu získal v kategórii D Rasťo Frič z Ružomberka za svoje komixy Full sarvice, Chaos v meste, Pobudnutie vo fantázii a Záber kamery č.30
Cenu v kategórii D získal Miroslav Janovec z Liptovského Mikuláša za olejomaľby Dvaja, Stvorenie Golema a Druid,
Taktiež v D kategórii porota ocenila Ľubomíra Vierika za olejomaľby Na Lúkach a Čáry.
V kategórii A dostala cenu Jana Jandová z Liptovského Mikuláša za perokresbu Ulica, a mozaiku Jašter.
V kategórii B bola ocenená Anna Lisá za svoje práce Ruky sú domov, Radosť objavovania, Posledný súd a Život v zlatej klietke.
V  kategórii B bola ocenená Otília Sliacka za práce Žena a slnko, Vŕba, Koperník a kolekciu maľovaných príveskov.
V kategórii B bola taktiež ocenená Oľga Dzúrová za diela Letím, Na jednom smetisku I. A Na jednom smetisku II. vytvorené technikou ARTEX.
V kategórii C udelila porotu cenu Márii Pavkovčekovej za práce Podľa jablka I., Podľa jablka II. a Dych Amazónie.
Čestné uznania porota udelila Monike Peknej zo ŠÚV Ružomberok, Barbore Florkovej  zo ŠÚV Ružomberok, Michaele Urbanovej zo ŠÚV Ružomberok, Pavlovi Lofajovi z Likavky, Eve Ščerbákovej z Liptovského Trnovca, Ľubomírovi Hajdučíkovi z Nižných Ružbách, Mikulášovi Pavlikovskému z Podtúrne, Kataríne Schrotterovej z Liptovského Jána, Gabriele Grešovej z Liptovského Mikuláša, Irine Slaninkovej z Liptovského Mikuláša, Inge Sekey z Liptovského Trnovca, Mariane Petríkovej z Liptovského Mikuláša, Anne Dzúrovej z Liptovského Mikuláša, Ľubici Jurgošovej z Liptovského Mikuláša, Jane Šarluškovej z Liptovského Mikuláša, Eve Makarovej z Liptovského Hrádku, Milanovi Mikolášovi z Liptovského Petra, Irene Polóniovej z Ružomberka, Ružene Čelárovej z Liptovského Hrádku, Soni Šebovej z Liptovského Hrádku, Judite Feňvešovej z Liptovského Hrádku, Anne Fábryovej z Ružomberka, Vladimírovi Majerčiakovi z Bukoviny.

Oceneným výtvarníkom blahoželáme a prajeme úspešnú prezentáciu svojich diel na krajskej súťaži Výtvarné spektrum, ktorá sa bude konať v máji v Turzovke a celoslovenskej súťaži Výtvarné spektrum v Trenčíne.
Všetkým našim výtvarníkom  želáme veľa ďalšej tvorivej práce  a návštevníkom  prajeme radosť zo zážitku  prostredníctvom tejto výstavy.
Výstava Jarný salón je inštalovaná vo výstavných priestoroch Centra Kolomana Sokola v Pongrácovskej kúrii a potrvá do 15.4.2016.

Beata Kuviková
odborný metodik pre výtvarníctvo
Liptovské kultúrne stredisko
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
 
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2021 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.