Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášTlačová správa - Školenie liptovských folkloristov PDF Tlač Email
Tlačová správa
Školenie (nie len) liptovských folkloristov

Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja,  zorganizovalo v úvode novembra školenie pre všetkých liptovských folkloristov, vedúcich folklórnych kolektívov, tanečných pedagógov a záujemcov o prácu vo folklórnych kolektívoch.
V dňoch 7. a 8. novembra 2015 sa priestory Súkromnej základnej umeleckej školy v Liptovskom Mikuláši naplnili aktívnymi členmi folklórnych kolektívov a zoskupení z  regiónu Liptov - zastúpené boli obce Liptovské Sliače, Smrečany, Závažná Poruba  a mestá Liptovský Mikuláš a Ružomberok.
Každoročne sa rady účastníkov rozširujú aj o účastníkov spoza hraníc regiónu Liptov. V tomto roku si témy školenia zamerané najmä na prácu v detskom folklórnom kolektíve nenechali ujsť ani folkloristi z Turca, Žiliny, Kysúc, Oravy či Bratislavy. Naše stredisko tento stav veľmi teší, pretože školenie každoročne prináša zaujímavé témy v podaní odborníkov, ktorých rady, prístupy a postrehy vedia inšpirovať či opäť „nakopnúť“ ľudí pracujúcich vo folklórnych kolektívoch.
Tanečná príprava zaujímavo a inak, hry, pri ktorých sa nie len hráme, ale aj precvičuje potrebné kompetencie tanečníkov, veselá hlasová rozcvička, možnosti ako inscenovať hry to boli nosné témy víkendového školenia, ktoré ukázali účastníkom množstvo nových ciest a možností práce.
Hlavným podnetom pre realizáciu školenia bol najmä záujem o školenie zo strany našich  folkloristov, ale aj folkloristov zo susedných regiónov, ktorí chcú zlepšiť prácu vo svojich kolektívoch, získať nové poznatky a  pripraviť si svojich  nástupcov na postoch vedúcich či pedagógov v kolektíve.

Školenie prebiehalo pod vedením lektorov Simony Dikaszovej, Martina Urbana, Márie Palasthyovej  a Andrei Jágerovej. Program školenia tvorili tieto, najmä praktické, bloky:

•    Tanečná príprava detského interpreta - zameranie na držanie tela a posilňovanie svalstva
•    Výučba tanca z Liptova podľa záznamu
•    Detské hry na scéne                  
•    Iniciačné hry pre rozvoj rôznych zručností a schopností detí v DFS
•    Riekanky, vyčítanky v hlasovej rozcvičke nie len pre najmenších

Prednášky mali najmä praktický charakter a účastníci si odskúšali všetky cvičenia a hry priamo na sebe. Lektori školenia hravou formou a uvoľnenou atmosférou ukázali účastníkom zaujímavé možnosti tanečnej prípravy a výučby tancov či piesní.
Program školenia bol zostavený z tém, ktoré každý súbor či skupina vo svojej práci využíva a získané nové poznatky vie aktívne aplikovať na svojich interpretov. Aj keď sme sa v tomto roku zamerali hlavne na detské kolektívy, aj počas školenia sa potvrdilo, že dospelí sa hrajú ešte radšej ako deti. Postupy určené pre detského interpreta sa dajú aplikovať aj na dospelých tanečníkov a dokonca prinesú do súboru, či skupiny nové impulzy, nápady a uvoľnia atmosféru.

Na základe pozitívnych ohlasov účastníkov školenia vieme, že toto podujatie má opodstatnenie. Cielene a odborne pomáha zlepšovať a spestrovať prácu vo folklórnych kolektívoch, rozširuje vedomosti a tanečné zručnosti tanečníkov a vedúcich členov jednotlivých kolektívov. Poskytuje nové možnosti, názory a pohľady na prácu vo folklórnych kolektívoch a nás veľmi teší, že sú u nás aktívni folkloristi, ktorí neváhajú túto možnosť využiť a neustále sa snažia rozširovať svoj „folklórny“ obzor.

Liptovské kultúrne stredisko pripravilo školenie liptovských folkloristov za finančnej podpory Ministerstva kultúry SR a so spolufinancovaním Žilinského samosprávneho kraja. 

Ing. Michaela Košová
odborný metodik pre tanec a folklór
Liptovské kultúrne stredisko
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
044/5522981
0905832950

 
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2020 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.