Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášTlačová správa - Liptov očami Rudolfa Kmeťa PDF Tlač Email
Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v stredu 19. augusta 2020 otvorilo slávnostnou vernisážou výstavu fotografií Rudolfa Kmeťa v rámci výstavného projektu Liptov očami Rudolfa Kmeťa.
Autor fotografií sa narodil 19. júla 1912 v Bobrovčeku, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal zo siedmich detí. Pracovať začal ako pomocník v mlyne v Žiari. V rodnej obci ako prví v dedine urobili s mlynárom elektriku. Vyučil sa za cukrára. Piekol torty a popritom opravoval prvé rádiá. V 40-tych rokoch sa odsťahoval do Svitu, kde bol pracovníkom n .p. Tatrasvit, kde robil majstra v pančuchárni. V roku 1946 lietal ako pilot u Baťu v prvom aeroklube vo Svite. Tam sa začal zaujímať aj o fotografiu. Viedol krúžok fotografie a organizoval prvé výstavy.
V roku 1949 vo Svite založil a do roku 1951 viedol fotografický krúžok pri ZK ROH n. p. Tatrasvit. Na prelome štyridsiatych a päťdesiatych rokov bol významnou a výraznou postavou fotografie podtatranského regiónu. Bol veľký turista, čoho sú dôkazom aj jeho fotografie. Sám si dokázal vyrobiť fotografický blesk. Výbojku mu poslala sestra z Ameriky.
Po návrate do Liptovského Mikuláša pracoval v Závodoch 1. mája v propagačnom oddelení.
V roku 1953 založil a istý čas viedol fotografický krúžok pri Dome osvety v Liptovskom Mikuláši a koncom roka pripravil celoslovenskú výstavu amatérskej fotografie. V tom istom roku sa stal profesionálnym fotografom vo Fotoslužbe Liptovský Mikuláš.
Bol jedným z prvých fotografov, ktorí robili farebné fotografie v komunále.  Doma opravoval fotoaparáty a televízory.
Počas nezvyčajného života prešiel mnohými profesiami, no jeho skutočnou vášňou zostala fotografia. Rudolf Kmeť zomrel v roku 2014 vo veku nedožitých 102 rokov v Liptovskom Mikuláši.
Liptovské kultúrne stredisko výstavou vyjadruje poctu významnému liptovskému fotografovi, ktorý  sa venoval historickým fotografiám Liptovského Mikuláša a okolia. Vo svojej tvorbe zvečňoval život ľudí v našom meste a dokumentoval rôzne významné príležitosti a udalosti. Výstava predstavuje výber z jeho celoživotnej fotografickej tvorby. Návštevníci budú mať možnosť prostredníctvom fotografií zaspomínať si na doby dávno minulé a vidieť ako vyzeralo mesto Liptovský Mikuláš a jeho ľudia v minulosti.

Výstava potrvá v priestoroch Liptovského kultúrneho strediska do 18. septembra 2020.

Tešíme sa na  Vašu návštevu!

Mgr. art. Mária Vašicová
Liptovské kultúrne stredisko


 
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2021 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.