Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášTlačová správa - Rasťo Frič art brut v Žiline PDF Tlač Email
Tvorba výtvarne neškolených autorov je vyzdvihovaná pre ich autenticitu a spontánnosť prejavu.
Diela vytvorené  osobami, ktorí nie sú dotknutí umením a kultúrou, tvoria z čistej vnútornej potreby, sa neprispôsobujú trendom. Dávajú voľný priechod výrazovým popudom, pri čom sa nestarajú o ich spoločenskú odozvu.
Francúz Jean Dubuffet tento prejav nazval art brut - ako umenie surové, ktoré neprešlo prípravami - “varením“, umeleckým svetom, umeleckými školami... argumentoval dokonca proti negatívnemu vplyvu kultúry, ktorá podľa jeho názoru viedla vždy umeleckú kreativitu k akejsi asimilácii a podriadenosti, čím sa znižovala akákoľvek jej jedinečnosť a sila,  je  umením čistých duší, ktorí sú oslobodení od nátlaku elitnosti, umeleckých stratégií a estetických ideí.
Práce, ktoré vznikli v izolácii, z čistých a autentických kreatívnych impulzov – do ktorých nezasahuje uznanie, spoločenská propagácia a konkurencia – a práve z týchto uvedených dôvodov sú drahocennejšie než tie z dielne profesionálov.
Ich výsledky sú v nejednom prípade porovnateľné s dielami moderného a post-moderného umenia.
Je ale  nutné mať neustále na pamäti, pre samotných neškolených autorov výtvarných diel má tvorba úplne iný význam, čisto osobný, intímny, je to prejav duševného sveta tvorcu, sveta expresívneho, plného zázrakov a záhad.
/prevzaté/

Jedným z  predstaviteľov výtvarného prúdu  nazvaného ako Art brut je Rasťo Frič /1979/  z Ružomberka.
Vyrastal v Ružomberku, už počas základnej školy si začal kresliť pod lavicou ale nakoniec táto vášeň prepukla naplno až na strednej Strojníckej škole kde študoval. (Stredná priemyselná škola (SPŠ) je v povedomí Ružomberčanov zafixovaná ako strojnícka priemyslovka). Tam sa tiež začal venovať hre na gitaru ako samouk. Ovplyvnili ho metalové kapely a grunge (Nirvana, Smashing Pumpkins...)
Po škole bol nezamestnaný a vtedy sa začal venovať výtvarnej, hudobnej a dokonca aj literárnej tvorbe naplno (ZABRISKIE POINT sa volala jeho prvá kapela). Po čase sa zamestnal. Zavialo ho na pôdu špeciálnej základnej školy, kde pracoval ako hospodár a upratovač. V tomto období začali jeho zdravotné problémy, ktoré sa však časom upravili, no musel skončiť s pracovným pomerom. Opäť mal priestor pre vlastnú tvorbu a momentálne je na tom zdravotne lepšie. V Rasťových obrazoch dominuje expresionistická farebná škála. Motívmi je človek, často sám v meste, v bare, anjel zachraňujúci, sci-fi bytosti, ktoré maľuje so surrealistickou symbolikou. Výjavy Rasťových obrazov evokujú možno strach, možno ale nádej a vieru. Suverenita a samozrejmosť s akou spája záhadné a trýznivé elementy obrazu sa dá vo výpovedi porovnať s obrazmi označovanými ako magický realizmus. Všeobecný kľúč na rozlúštenie symboliky v jeho obrazoch nie je. Uplatňuje sa tu surrealistický princíp narážok na nevedomé a potlačené...
Iný cyklus tém jeho obrazov ovplyvňuje hudba, atmosféra baru a výjavy, kde panuje intímna atmosféra interiéru a popíjajúce páry, s pocitmi pominuteľnosti, scenérie mesta a človeka v ňom, často strateného a znovu anjeli, ktorí zachraňujú a podnecujú ho k viere.
Rasťo nikoho nenapodobňuje, nekopíruje sú to často sci-fi bytosti, bytosti jeho vízií, premaľované deje z jeho literárnej činnosti a komiksov...

Na jubilejnom 50. ročníku celoštátnej postupovej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby, získal Rasťo cenu za olejomaľbu „Niekde".
Obraz Burning Bar bol v roku 2013 vystavený na Bienále insitnej tvorby a Art brut v Nowom Targu, Kežmarku a Trstenej.

V rokoch 2013 - 2016 Rasťove práce boli a sú oceňované v kategórii D - art brut na regionálnych, krajských a celoštátnych výstavách Výtvarné spektrum.
V rokoch 2014, 2015, 2016, 2017 získal Rasťo ceny na regionálnych súťažiach Jarný salón, krajských súťažiach Výtvarné spektrum v Čadci a Turzovke a celoslovenských súťažiach Výtvarné spektrum v Trenčíne.

Víťaz Trienále insitného umenia a art brut poľsko-slovenského pohraničia Edwarda Sutora 2018.
Členov poroty v jeho obrazoch nadchla osobná interpretácia prežívaného sveta, expresivita výrazu, zaujímavá farebná škála a surrealistická atmosféra kompozície. Jeho diela sú podľa poroty svojim výrazom  autentické, sugestívne a originálne. Maliarstvo Rasťa Friča dokazuje tvorivú zanietenosť autora a jeho neustálu aktívnu účasť na realizačnom procese.

Odbornými garantami jeho tvorby sú PaedDr. Katarína Lucinkiewiczová PhD., Doc. PaedDr. Jaroslav Uhel, Art.D,  Mgr. Art. Róbert Močiliak, Akad. mal. Ján Uhliarik, PhDr. Katarína Čierna, Akad. mal. Pavol Muška,  prof. Grazyna Borowik- Pieniek, Pedagogická univerzita v Krakowe - predsedníčka poroty Trienále Insity a art brut.

 
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2020 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.