Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášTlačová správa - Tancovanie pod Kriváňom 2017 PDF Tlač Email
Záujem o tradičnú kultúru v ostatných rokoch naberá na intenzite. Tanečné domy, školy ľudového tanca a hudby, móda inšpirovaná tradičným odevom, to všetko  je dnes „IN“. A my sme tomu veľmi radi, pretože veríme, že sme k tomu malou kvapkou prispeli aj vďaka Tancovaniu pod Kriváňom.

Pred 8. rokmi Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK začalo organizovať celoslovenský tanečný tábor ľudového tanca Tancovanie pod Kriváňom. Našim cieľom bolo ponúknuť záujemcom a nadšencom ľudového tanca priestor, kde sa spája výučba ľudových tancov v tanečných dielňach s používaním naučených motívov, väzieb a pravidiel tanca vo voľných zábavách. Našim cieľom bolo poskytnúť účastníkom hlbšie vedomosti o jednotlivých typoch tancov, nie len o ich rýchlokurz. Od roku 2010 sa rady našich členov úspešne rozrastajú a naše podujatie inšpiruje ďalších nadšencov pri organizovaní podobných akcií.

Náš tábor je určený pre širokú verejnosť- bez rozdielu tanečných skúseností, veku,  či členstva vo folklórnom kolektíve. Pracujeme súčasne v skupine pokročilí a začiatočníci a každý účastník sa tak môže zaradiť do úrovne, ktorá mu vyhovuje. Domovom tanečného tábora je atraktívne prostredie areálu najväčšieho folklórneho festivalu na Slovensku vo Východnej.
Tábor ľudového tanca sa tento rok bude konať po 8. krát a to od 19. do 23. júla 2017. Hlavným cieľom tanečného tábora je naučiť účastníkov tradičné tance tak, ako sa vyvinuli vo svojom prirodzenom prostredí, oslobodené od umelých zásahov choreografa. Na základe pravidiel, fungujúcich vo vnútornej štruktúre tanca sa učia voľne ho používať. Podstatou myšlienky je „vrátiť tradičné tance z javiska späť medzi ľudí“ a to nie len medzi členov folklórnych súborov, ale najmä nadšencov  a priaznivcov z radov laikov, ktorých sa za uplynulých 7 rokov tanečného tábora vystriedalo pod Kriváňom viac ako 300 a mnohí sa k nám každoročne vracajú.
Tento ročník sme už museli zastaviť prihlasovanie účastníkov, nakoľko chceme zachovať ako- tak rodinný charakter podujatia, kde sa každý s každým pozná. Vytvára to neobyčajnú blízku úprimnú atmosféru. Tento rok teda rady táboristov rozšíri 70 ďalších tanečníkov.
Účastníkmi tábora sú priaznivci ľudového tanca, ktorí folklór nie len milujú, ale chcú mu aj rozumieť a poznať ho správne, a tak ho šíriť ďalej. Počas uplynulých   6 ročníkov tábora sa u nás vystriedali tanečníci od Bratislavy po Košice, ale zavítali k nám aj táboristi z poza hraníc: z Českej republiky, Južnej Kórei, Poľska a Slováci pôsobiaci a žijúci v zahraničí- Švajčiarsko, Kanada, Spojené štáty americké. Tábor teda prekročil hranice rodnej krajiny a šíri svojim prostredníctvom ľudový tanec do sveta.
Nápor na tanečníkov bude aj tento rok silný. Tancovať sa bude každý deň v dvoch 3 hodinových blokoch a tancuje sa samozrejme aj večer.

Novinkou tohto ročníka bude spevácka dielňa, pod vedením speváčky a etnologičky Andrei Jágerovej. Spievať sa bude samozrejme stále, ale odborné vedenie na nás bude dozerať vo štvrtok a piatok podvečer.
Pre tohtoročný tanečný tábor vybrali organizátori a lektori tance z Rakovca nad Ondavou, Podpoľania, Fintíc a Silickej Brezovej. Odborný lektorský tím tvorila osvedčená zostava vynikajúcich tanečných pedagógov Stano Marišler a  Vlado Michalko, Simona Dikaszová, Katka Sládečková a Ondrej Galbička.
Tanečníkom bude  hrať pod nohy niekoľko hodín denne a v noci, výborná kapela pod primášskym vedením Michala Pagáča.
Hosťom tábora bude v piatok večer vynikajúca ľudová hudba z Hrochote Paľáčovci.

Pokiaľ lektorom, tanečníkom a hlavne hudbe ešte sily stačia, naučené motívy, motivické väzby a základné zákonitosti tanca si overia pri voľnej tanečnej zábave, ktorá sa každý večer , ako býva dobrým zvykom, stretne so skorým ránom.

Letné večery sú samozrejme dlhé a okrem tancovania si táboristi užijú aj príjemné táborové aktivity. Navštívia Východňanskú izbu a domáce šikovné ženičky, potrápia sa vo vedomostnej súťaži aj nočnej hre. A okolitá príroda ponúka veľa chodníčkov a ciest ako dokonale prevetrať hlavu.

Projekt Tancovanie pod Kriváňom z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj.

Ing. Michaela Košová
odborný metodik pre folklór LKS

 
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2020 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.