Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášTlačová správa - Belopotockého Mikuláš 2017 po PDF Tlač Email
BELOPTOCKÉHO MIKULÁŠ

Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja bolo v dňoch 9. – 11. júna 2017 hlavným organizátorom 43. ročníka BELOPOTOCKÉHO MIKULÁŠA celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky amatérskeho divadla dospelých v spolupráci s Domom kultúry a Dierou do sveta – kultúrnym centrom v Liptovskom Mikuláši. Podujatie bolo financované z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia a spolufinancované s podporou Žilinského samosprávneho kraja a mesta Liptovský Mikuláš. Divadelný maratón deviatich súťažných predstavení prebiehal na doskách javiska Domu kultúry v Liptovskom Mikuláši za výdatnej podpory divákov v hľadisku. Odbornej a širokej diváckej verejnosti sa predstavili amatérske divadelné súbory z Kladzian, Levíc, Bánoviec nad Bebravou, Ružomberka, Tisovca, Trnavy, Brezna, Hrnčiaroviec na Parnou a Liptovského Mikuláša.  
Hosťom prehliadky bolo Divadlo Alexandra Duchnoviča z Prešova s predstavením Moskva – Petušky.  
Odborná porota hodnotila jednotlivé súťažné inscenácie a viedla rozborové semináre s účastníkmi prehliadky v kultúrnom centre Diera do sveta. Pracovala v zložení: predseda: Mgr.art. Ján Šimko, členovia: Mgr. Miroslav Dacho, ArtD., Ing. arch. Mgr. art. Michal Lošonský, Mgr. art. Silvia Vollmann, Mgr. Pavla Musilová, ArtD.
Súťažné predstavenia a atmosféru divadelnej prehliadky dokumentoval festivalový denník a videozáznamy na facebookuvej stránke Belopotockého Mikuláša. Redakčná rada denníka pracovala pod vedením Mgr. art. Mateja Mošku v zložení Mgr. art. Martina Mašlárová, Mgr. art. Miloslav Juráni, Mgr. Andrej Opálený a Martinka  Beňová. Foto a videodokumentáciu zhotovili Mgr. art. Peter Kováč, Mgr. art. Mária Vašicová a Matej Kováč.  

Prehliadku počas troch dní moderovali Mgr. Mária Grajciarová a Mgr. Roman Hapčo.

V rámci vzdelávania ochotníkov bola do programu prehliadky zaradená prednáška o trendoch v európskom divadle po roku 2000 Mgr. art. Jána Mikuša pod názvom Divadlo v 21. storočí.  

Ocenené divadelné súbory Bánovské pokútne divadlo BáPoDi s inscenáciou Hráme našim jubilantom v réžii Silvestra Lavríka a Divadelná skupina DISK z Trnavy s inscenáciou Continuo Hommage a Milan Brežák v réžii Blaha Uhlára boli odporučené programovej rade Scénickej žatvy na zaradenie do programu  vrcholnej národnej prehliadky divadelných súborov Scénická žatva 2017 do Martina, ktorá sa uskutoční 25. – 29. augusta 2017 v Martine.


Individuálne ocenenia získali Renáta a Štefan Jurčovci z Teátra Komika v Leviciach za námet  a výskum k inscenácii Kiplling versus Thákur, Gabriel Obernauer z Divadelného súboru Jána. Chalupku mesta Brezno za herecký výkon v inscenácii Spálená večera. Divadlu Apostrop ZUŠ J. L. Bellu z Liptovského Mikuláša bola udelená cena za herecké výkony v inscenácii MADE IN POLAND s prihliadnutím na mimoriadnu kreáciu Jozefa Košíka v postave Bohuša.

PhDr. Eva Štofčíková
metodik pre amatérske divadlo LKS
0903 811 712, 0918572593, 0905832950
Táto emailová adresa je chránená pred spambotmi, aby ste ju videli, povolte JavaScript


 
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2020 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.