Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášTlačová správa - Pod likavským hradom 2017 PDF Tlač Email
26. ročník celoštátnej súťažnej prehliadky detských folklórnych súborov a 42. ročník detského folklórneho festivalu
POD LIKAVSKÝM HRADOM 2017


Prvý júnový víkend 3.- 4.6.2017  na  Liptov zamierili stovky mladých tanečníkov a muzikantov,
aby na 26. ročníku celoštátnej súťažnej prehliadky detských folklórnych súborov a  42. ročníku detského folklórneho festivalu POD LIKAVSKÝM HRADOM opäť predviedli výsledky svojej činnosti.
26. ročník celoštátnej súťažnej prehliadky detských folklórnych súborov vyhlásilo  Národné osvetové centrum a spolu s ním podujatie pripravilo Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, mesto Liptovský Mikuláš a  obec Likavka s finančným prispením Fondu na podporu umenia a ŽSK.
Na tento ročník súťažnej prehliadky postúpilo z krajských kôl 14 kolektívov,  spolu 500 účastníkov.

Tento ročník súťaže priniesol niekoľko organizačných zmien. Prvou bolo výberové kolo, ktoré nasledovalo po všetkých krajských kolách a porota v ňom z udelených návrhov na postup vybrala postupujúcich na celoštátne kolo.
O tom, kto z návrhov zo všetkých 8 krajských súťaží postúpil,  rozhodla porota celoštátnej prehliadky 15.5. 2017 na spoločnom výberovom zasadnutí.
V Liptovskom Mikuláši a v Likavke sa kompletne predstavili tieto kolektívy: DFS Nagy Csali- Šamorín, DFS Kornička- Trenčín, DFS Zornička- Zvolen, DFS Hajovček- Strečno, DFS Sendergö- Šahy, DFS Cifroško- Vranou nad Topľou a DFS Jadlovček- Margecany.DFS Stavbárik zo Žiliny, DFS Malá Rakonca z Fiľakova, DFS Hájik z Rimavskej Soboty, DFS Malý Vtáčnik z Prievidze, DFS Kopaničiari z Myjavy, DFS Želiezko z Košíc a  DFS Borosthyán z Rožňavy.

Novinkou tohto ročníka bola aj čiastočná priestorová zmena, nakoľko súťažná časť prebehla v Dome kultúry v Liptovskom Mikuláši, kde  sa organizátori snažili vytvoriť čo najlepšie technické a priestorové podmienky pre súťažiacich. Napätie zo súťaženia opadlo po 18- tej hodine, keď sa skončil druhý súťažný blok.
Predsedkyňa poroty Barbora Morongová spolu s ostatnými členmi poroty Miroslavou Palanovou , Simonou Dikaszovou, Alžbetou Lukáčovou,  Katarínou Babčákovou, Michalom Nogom a Mihály  Richtarcsíkom stáli pred neľahkou úlohou.
Vzájomná dohoda poroty prišla až vo večerných hodinách. Vedúcich kolektívov a účinkujúcich však porota  a organizátori trošku ponapínali a výsledky im prezradili až na druhý deň.

Kým sa porota radila, účastníci súťaže sa zabávali.  „Školička tanca“  bola odmenou pre všetkých účinkujúcich. Deti sa naučili tanec do skoku zo Štrby a overili si aj vedomosti v krátkej vedomostnej súťaži družstiev ako inak o tradičnej kultúre.

Program festivalu celoštátnou súťažnou prehliadkou neskončil. V obci Likavka, ktorá je dlhoročným hostiteľom detských folklórnych súborov bude v sobotu prebiehal program bez súťažného napätia. Od 16:00 sa na ihrisku vystriedali domáce folklórne kolektívy folklórna skupina Likava, folklórny súbor  Liptov a hostia folklórny súbor  POĽANA zo Zvolena, ZO ZDOS Likavka s divadelnou inscenáciou „Krpčeky svätého Floriána“, ĽH Bystrianka, FS Formani –Slatiňany
a  o 20.00  Nebeská muzika z Terchovej.

V nedeľu 4.6. sa odborná porota sa spolu s vedúcimi súborov stretla na rozborovom seminári . Postrehy a podnety vyjadrovala porota ku každej choreografii naozaj dopodrobna a to je aj dôvod prečo sa rozborový seminár skončil až o 13:30. Deti v tom čase, absolvovali cestu náučným chodníkom v obci Likavka, niektoré navštívili Múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
Nedeľný program začal sprievodom obcou a pokračoval galaprogramom, na úvode ktorého sa netrpezlivé deti aj vedúci súborov dozvedeli výsledky súťaže.

Vzhľadom na veľmi vysokú úroveň tohtoročnej prehliadky  rozdelila porota  súťažiaci len do dvoch pásiem- strieborného a zlatého. Okrem toho udelila aj osobitné ocenenie.
Titul Laureát súťažnej prehliadky získali dva folklórne súbory DFS Nagy Csali zo Šamorína a DFS Jadlovček z Margecian.
Cenu Klimenta Ondrejku na počesť spoluzakladateľa hnutia Pri prameňoch,  získal na základe hlasovania zúčastnených vedúcich súborov DFS Malý Vtáčnik z Prievidze.

V galaprograme nemohli chýbať ani deti z MŠ Likavka a DFS Likava, zástupcovia hosťujúcej obce.  A v slede sa likavčanom predviedli všetci účastníci celoštátnej súťaže v skrátených choreografiách.


Tento ročník festivalu opäť potvrdil, že  vidieť a podieľať sa na uchovávaní tradičných hodnôt v tej najčistejšej podobe- priamo pri prameni, je jedinečný zážitok. Dáva nádej nám všetkým, že tento prameň nevyschne a to nie len vďaka Klimentovi Ondrejkovi či Elene Medveckej, ale vďaka Vám všetkým, ktorí sa podieľate na vychovávaní ich pokračovateľov.
Tešíme sa na ďalšie príjemné stretnutie v Likavke či už o rok na regionálnom detskom folklórnom festivale, alebo opäť o dva roky na celoštátnej prehliadke.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.

Titul Laureát:
DFS Jadlovček, Margecany
DFS Nagy Csali, Šamorín


cena Klimenta Ondrejku( hlasovanie vedúcich zúčastnených DFS)
DFS Malý Vtáčnik, Prievidza

ceny poroty:
DFS Zornička, Zvolen- cena za presvedčivé spracovanie pramenného materiálu
DFS Kopaničiarik, Myjava- cena za vhodné a presvedčivé spracovanie a prezentáciu lokálych tradícií

Zlaté pásmo:
DFS Zornička, Zvolen
DFS Kopaničiarik, Myjava
DFS Nagy Csali, Šamorín
DFS Cifroško, Vranov nad Topľou
DFS Malá Rakonca, Fiľakovo
DFS Sendregö, Šahy
DFS Kornička, Trenčín
DFS Borostyán, Rožňava
DFS Jadlovček, Margecany

Strieborné pásmo:
DFS Stavbárik, Žilina
DFS Hajovček, Strečno
DFS Hájik, Rimavská Sobota
DFS Malý Vtáčnik, Prievidza
DFS Želiezko, Košice

Bronzové pásmo nebolo udelené
Ing. Michaela Košová
metodik pre tanec, folklór a voľnočasové aktivity
LKS

 
Rýchly prístup


Partneri

 © 2018 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.