Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášTlačová správa - Úspech liptovských výtvarníkov na Výtvarnom spektre 2016 PDF Tlač Email
Úspech liptovských neprofesionálnych výtvarníkov na krajskom  VÝTVARNOM  SPEKTRE  2016
Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, dňa 10. júna 2016 slávnostnou vernisážou v Kultúrnom a spoločenskom stredisku v Turzovke otvorilo krajskú postupovú súťažnú výstavu Výtvarné spektrum 2016.
Hostí vernisáže privítala riaditeľka KKS v Čadci Mgr. Silvia Petreková a poďakovala sa umelcom za ich veľký záujem o túto súťaž. Za partnerov súťaže umelcov pozdravila riaditeľka Krajského kultúrneho strediska v Žiline PhDr. Soňa Řeháková. Predseda odbornej poroty akad. mal. Stanislav Lajda zhodnotil úroveň prác krajského Výtvarného spektra 2016 a poprial umelcom veľa tvorivej chuti do ďalšej tvorby. Návštevníci podujatia si prezreli spolu 144 vystavených diel, využili priestor na odborné i priateľské rozhovory,  povzbudenia a vyjadrenie chuti pracovať a zdokonaľovať sa i naďalej.
Výberovej porote bolo dňa 30. mája 2016 predložených na posúdenie 218 výtvarných diel od  102 autorov z 5 regiónov Žilinského samosprávneho kraja: Horné Považie, Turiec, Orava, Liptova Kyusce. Odborná porota pracovala v zložení: predsedom poroty akad. mal. Stanislav Lajda, akad. mal. Pavol Muška a akad. soch. Peter Bukovský a rozhodla o oceneniach.
Liptovské kultúrne stredisko poslalo do Čadce kolekciu diel, ktoré boli ocenené v marci na Jarnom salóne a  doporučené  odbornou porotou na krajskú súťaž Výtvarné spektrum. Tu sa  predstavilo 27 autorov liptovských neprofesionálnych výtvarníkov so 71 dielami.
Môžeme konštatovať úspešnú prezentáciu našich autorov, ktorým bolo udelené odbornou porotou viacero ocenení.
V kategórii A /veková kategória do 25 rokov/ bola ocenená Jana Jandová z Liptovského Mikuláša za svoju mozaiku „Jašter“ a „Púštnu búrku“ stvárnenú akvarelom.
V kategórii B /veková kategória od 25 - 60 rokov/ získal 3. cenu Mikuláš Pavlikovský z Podturne za diptych „Zblíženie I.“ a „Zblíženie II.“ - tuš.
V tej istej kategórii získala Gabriela Grešová z Liptovského Mikuláša čestné uznanie za svoj obraz „Milenci v daždi“.
Čestné uznanie získal aj Ľubomír Hajdučík z Nižných Ružbách  za perokresbu „Bača“ a pastel  „Žena v obraze“.
V C kategórii /autorov od 60 rokov/, získala Judita Feňvešová z Liptovského Hrádku druhé miesto za diela „Fialová“, „Okrová“, a „Na mesačnej ulici“, maľované kombinovanou technikou.
V D kategórii - insitná tvorba a Art brut získali druhú cenu Miroslav Janovec z Liptovského Mikuláša  za diela „Dvaja“ a „Stvortenie Golema“ maľované olejom,
tretiu cenu získal Rasťo Frič z Ružomberka za kolekciu komixov maľovanú kombinovanou technikou a Pavol Lofaj v tej istej kategórii získal čestné uznanie za drevorezbu „Hlad mi zviera žalúdok.“


Všetkým našim  výtvarníkom gratulujeme k úspechu a tešíme sa na prezentáciu ich diel na celoslovenskej súťaži neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum , ktoré sa bude konať 2.9.2016 v Trenčíne.

Beata Kuviková
Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši 
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2020 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.