Liptovské kultúrne stredisko

Liptovský MikulášTlačová správa - dobročinný večierok pre Liptovské Sliače
Piatok, 04 Spetember 2020 11:37
11. dobročinný večierok v Liptovských Sliačoch
Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja spolupracovalo na kultúrnom programe 11. ročníka dobročinného večierka v Liptovských
Sliačoch.  Po minulé roky sa večierok konal vo vianočnom období ale tento rok sa organizátori,  ktorými boli Else klub Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže, rozhodli pre jeho letnú verziu a mali na to dôvod.  Povodne, ktoré postihli obec prišli nečakane a narobili obrovské škody. Organizátori oslovili obec Liptovské Sliače a Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši o spoluprácu a pripravili spoločne
30. 8. 2020 nedeľné popoludnie pre občanov obce, ale aj návštevníkov. Práve finančný výťažok, ktorý získali poputoval do pokladne Dobrovoľnej zbierky Obce Liptovské Sliače určenej na pomoc občanom obce Liptovské Sliače po prívalových povodniach.
V programe sa predstavili miestne organizácie Salatín klub dôchodcov, mužská spevácka skupina Sliačanská sedmička, dievčenská spevácka skupina Veseličky, spevácka skupina Sliačania, DFS Sliačanček, FSk Sliačanka a so školičkou tanca pre detičky Jana Veselovská metodička z LKS. Pre deti bol pripravený aj bohatý sprievodný program: skákacie hrady, maľovanie na tvár, tvorivé dielničky, cukrová vata a iné. Dospelí nepohrdli chutným gulášom a dobročinným koláčom upečeným ochotnými žienkami z obce.
Hlavným hosťom programu boli Terchovský orchester ľudových nástrojov Bobáňovci a ženská spevácka skupina Čriepky z Ružomberka.
Počas celého dňa bolo možné si zakúpiť tombolu, ktorou mohli podporiť rodiny postihnuté povodňou. Celý výťažok z podujatia 3268,01 eur odovzdala riaditeľka Else klubu Helena Priesolová zástupcovi obce Pavlovi Bartíkovi. Vyzbieranú sumu  pripočítali k oficiálnej zbierke vyhlásenej obcou Liptovské Sliače. Organizátori sa aj touto cestou chcú poďakovať každému, kto prispel a pomohol.

Jana Veselovská
metodik pre tradičnú kultúru a voľnočasové aktivity
Liptovské kultúrne stredisko
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
www.lks.sk
Táto emailová adresa je chránená pred spambotmi, aby ste ju videli, povolte JavaScript
tel.: 044/5522981
mobil: 0905832950


 
Podujatia LKS - september 2020
Streda, 02 Spetember 2020 12:00
Liptovské kultúrne stredisko
v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja
september 2020


OCHOTNÍCKE DIVADLO V LIPTOVE VO FOTOGRAFII (tlačová správa, plagát)
Výstava stoviek fotografií z divadelných inscenácií všetkých ochotníckych divadelných súborov, ktoré v regióne Liptova pôsobia a pôsobili od roku 1830 – 2020.
Liptovský Mikuláš si v tomto roku pripomína 190. výročie slovenského ochotníckeho divadla, ktoré bolo v meste založené v roku 1830 Gašparom Fejérpataky-Belopotockým. Slovenské národné divadlo zároveň oslavuje 100. výročie založenia. Tento rok je vyhlásený vládou Slovenskej republiky za Rok slovenského divadla 2020.
Aktivita projektu LiptovDIV - festival neprofesionálneho divadla v Liptove pri príležitosti 190. výročia vzniku ochotníckeho divadla na Slovensku
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
a je spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja.

termín, miesto: 15. júna – 10. novembra 2020 pon-pia 8:00-15:00 hod.
Liptovský Mikuláš – Dom kultúry

usporiadateľ:    Liptovské kultúrne stredisko Liptovský Mikuláš
spoluusporiadateľ: Dom kultúry Liptovský Mikuláš

POCTA BELOPOTOCKÉMU (plagát), (tlačová správa)
Exteriérová výstava na Ulici 1. mája  v meste Liptovský Mikuláš o osobnosti G. F. Belopotockého.  Osem výstavných bannerov pútavou grafikou vytvára portrét osobnosti Belopotockého v celej šírke jeho pôsobnosti, nielen ako zakladateľa ochotníckeho divadla, ale aj  zakladateľa prvej verejnej ľudovej knižnice, knihára a kníhkupca, osvetára či kultúrneho pracovníka, národného buditeľa a osvietenca.
termín, miesto: 15. júna – 30. novembra 2020
Liptovský Mikuláš – Ulica 1. mája

usporiadateľ:    Múzeum Janka Kráľa
spoluusporiadateľ: Liptovské kultúrne stredisko Liptovský Mikuláš

LIPTOV OČAMI RUDOLFA KMEŤA (plagát), (tlačová správa)
Pocta práci slovenského fotografa Rudolfa Kmeťa
(*19.7.1912 Bobrovček – 21.3.2014 Liptovský Mikuláš).
termín, miesto: 19. augusta - 18. septembra 2020 pon-pia 8:00-15:00
Liptovský Mikuláš - Klubovňa LKS v NKP Čierny orol


HVIEZDOSLAVOV KUBÍN (propozície), (plagát), (výsledky)
66. ročník regionálneho kola súťaže IV. kategórie
v umeleckom prednese poézie a prózy pre okresy
Ružomberok a Liptovský Mikuláš
termín, miesto: 11. septembra 2020 o 9:00 hod.
Liptovský Mikuláš – Klubovňa LKS v NKP Čierny orol


Z TVORBY (tlačová správa), (foto)
Tvorivá dielňa zameraná na tvorbu grafickej techniky – suchá ihla pod vedením odborného lektora Mgr. art. Róberta Močiliaka.
Je potrebné sa vopred telefonicky prihlásiť na č. 5522981 (Kuviková)
Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.
termín, miesto: 12. septembra 2020 od 9:00 hod.
L. Mikuláš – remeselné dielne  LKS (Nám. osloboditeľov – Obvodný úrad)


FOTOKLUB
Stretnutie členov klubu.
termín, miesto:  23. septembra 2020 o 17:00 hod.
Klubovňa LKS v NKP Čierny orol


Z TVORBY (plagát), (tlačová správa)
Výstava z tvorby členov Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri LKS.
termín, miesto: 24. septembra – 30. októbra 2020
po-pia 8:00-15:00
vernisáž výstavy 24. 9. 2020 o 16:30 hod.
Klubovňa LKS v NKP Čierny orol


KLUB NEPROFESIONÁLNYCH VÝTVARNÍKOV
Kreslenie v klube neprofesionálnych výtvarníkov
s lektorom Mgr. art.  Róbertom Močiliakom.
termín, miesto: pondelok 15:15-17:45; utorok 10:15-12:45
streda 15:15-17:45; štvrtok 10:15-12:45
L. Mikuláš – remeselné dielne  LKS (Nám. osloboditeľov – Obvodný úrad)


Liptovské kultúrne stredisko, Ul. 1. mája 28/196, 031 01  Liptovský Mikuláš
044/5522981, 0905 832 950 Táto emailová adresa je chránená pred spambotmi, aby ste ju videli, povolte JavaScript ; www.lks.sk
GPS: 49° 4' 54,484" N   19° 36' 56,600" E


 
Tlačová správa - Divadelná udalosť
Utorok, 25 August 2020 10:05
Divadelná udalosť Kocúrkovo po 190 rokoch
pri 190. výročí vzniku ochotníckeho divadla na Slovensku


Deň 22. august sa navždy vpísal do histórie ochotníckeho divadla na Slovensku uvedením hry Jána Chalupku Kocúrkovo vo vrbickom hostinci v Liptovskom Svätom Mikuláši v roku 1830, kedy už vtedy známy a celkom dobre prosperujúci knihár a kníhkupec Gašpar Fejérpataky Belopotocký zorganizoval so študentmi prvé ochotnícke predstavenie.
Práve v tento spomínaný deň, ale o 190 rokov neskôr, sa udiala v mikulášskej Synagóge divadelná udalosť s podtitulom Kocúrkovo po 190 rokoch v réžii Jána Mikuša, režiséra Divadla Gasparego, ktoré je jedným z pokračovateľov divadelnej tradície v meste Liptovský Mikuláš. Predstavenie parafrázovalo „kocúrkovskú“ tematiku a režisér vsadil dej hry do súčasnosti a sebakritickým pohľadom namieril sondu priamo do radov svojho vlastného súboru, do vzťahov medzi hercami a do vlastného vnútra.
Divadelná udalosť sa udiala za účasti širokej diváckej verejnosti nielen z Liptova, za účasti vzácnych hostí z Národného osvetového centra, Divadelného ústavu, Žilinského samosprávneho kraja a primátora mesta Ing. Jána Blcháča, PhD. Podujatie poctila svojou návštevou ministerka kultúry Mgr. Natália Milanová.
Projekt Divadelná udalosť finančne podporili Národné osvetové centrum a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.
Autor fotky Pavol Sališ

PhDr. Eva Štofčíková
metodička pre neprofesionálne divadlo
LKS L. Mikuláš


 
Tlačová správa - Liptov očami Rudolfa Kmeťa
Piatok, 21 August 2020 18:47
Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v stredu 19. augusta 2020 otvorilo slávnostnou vernisážou výstavu fotografií Rudolfa Kmeťa v rámci výstavného projektu Liptov očami Rudolfa Kmeťa.
Autor fotografií sa narodil 19. júla 1912 v Bobrovčeku, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal zo siedmich detí. Pracovať začal ako pomocník v mlyne v Žiari. V rodnej obci ako prví v dedine urobili s mlynárom elektriku. Vyučil sa za cukrára. Piekol torty a popritom opravoval prvé rádiá. V 40-tych rokoch sa odsťahoval do Svitu, kde bol pracovníkom n .p. Tatrasvit, kde robil majstra v pančuchárni. V roku 1946 lietal ako pilot u Baťu v prvom aeroklube vo Svite. Tam sa začal zaujímať aj o fotografiu. Viedol krúžok fotografie a organizoval prvé výstavy.
V roku 1949 vo Svite založil a do roku 1951 viedol fotografický krúžok pri ZK ROH n. p. Tatrasvit. Na prelome štyridsiatych a päťdesiatych rokov bol významnou a výraznou postavou fotografie podtatranského regiónu. Bol veľký turista, čoho sú dôkazom aj jeho fotografie. Sám si dokázal vyrobiť fotografický blesk. Výbojku mu poslala sestra z Ameriky.
Po návrate do Liptovského Mikuláša pracoval v Závodoch 1. mája v propagačnom oddelení.
V roku 1953 založil a istý čas viedol fotografický krúžok pri Dome osvety v Liptovskom Mikuláši a koncom roka pripravil celoslovenskú výstavu amatérskej fotografie. V tom istom roku sa stal profesionálnym fotografom vo Fotoslužbe Liptovský Mikuláš.
Bol jedným z prvých fotografov, ktorí robili farebné fotografie v komunále.  Doma opravoval fotoaparáty a televízory.
Počas nezvyčajného života prešiel mnohými profesiami, no jeho skutočnou vášňou zostala fotografia. Rudolf Kmeť zomrel v roku 2014 vo veku nedožitých 102 rokov v Liptovskom Mikuláši.
Liptovské kultúrne stredisko výstavou vyjadruje poctu významnému liptovskému fotografovi, ktorý  sa venoval historickým fotografiám Liptovského Mikuláša a okolia. Vo svojej tvorbe zvečňoval život ľudí v našom meste a dokumentoval rôzne významné príležitosti a udalosti. Výstava predstavuje výber z jeho celoživotnej fotografickej tvorby. Návštevníci budú mať možnosť prostredníctvom fotografií zaspomínať si na doby dávno minulé a vidieť ako vyzeralo mesto Liptovský Mikuláš a jeho ľudia v minulosti.

Výstava potrvá v priestoroch Liptovského kultúrneho strediska do 18. septembra 2020.

Tešíme sa na  Vašu návštevu!

Mgr. art. Mária Vašicová
Liptovské kultúrne stredisko


 
Tlačová správa - CINEAMA 2020
Piatok, 21 August 2020 18:34
Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja bolo organizátorom krajskej postupovej súťaže amatérskej filmovej tvorby a neprofesionálneho filmárskeho umenia v Liptove  CINEAMA 2020.
CINEAMA napomáha vyhľadávaniu talentovaných tvorcov a zároveň vytvára priestor na rozvoj umeleckej tvorivosti a technickej zdatnosti detí, mládeže i dospelých z rôznych regiónov Slovenska, na prezentáciu diel rôzneho tematického a žánrového zamerania, na porovnanie ich umeleckej a technickej úrovne v oblasti neprofesionálneho filmu. Umožňuje rozvíjať talent a technické zručnosti účastníkov – mladých tvorcov i dospelých autorov, prispieva k zmysluplnému využívaniu voľného času. Súčasťou súťaže bola aj vzdelávacia časť, rozborový seminár s odbornou porotou, ktorá prispieva k ďalšiemu rozvíjaniu vedomostí a odovzdávaniu skúseností v oblasti umeleckej tvorby i v oblasti procesu technického
spracovania jednotlivých filmových diel.
Do tohtoročnej krajskej súťaže bolo prihlásených 28 filmových diel od 12 autorov a 4 kolektívov z regiónov Kysúc, Turca a Liptova.
O filmoch tento rok rozhodovala odborná porota v zložení: Mgr. art. Marek Kuboš, Mgr. art. Vladimíra Hradecká a Mgr. art. Pavel Smejkal.
Podujatie z verejných zdrojov podporil  Fond na podporu umenia
a bolo spolufinancované Žilinským samosprávnym krajom.


Výsledková listina
CINEAMA 2020 – 28. ročník krajskej postupovej súťaže amatérskej filmovej tvorby

Kategória I – do 16 rokov
animovaný film
cena bez určenia poradia:
cena za film PRÍRODA NIE JE KÔŠ, autorom Alžbetka Vymazalová, Alžbetka Bednárová, Dorotka Bednárová, Veronika Kertészová, Kristínka Kraková,
cena za film ROMANTICKÁ VEČERA, autorom Alžbetka Fašánková, Darina Repová, Gabriela Repová, Tibor Záhradník, Martin Gregor
čestné uznanie za film EXOTI, autorom Tomáš Sedlák, René Kertész, Marko Saniga,, Mário Saniga

Kategória II – do 21 rokov
animovaný film
Cena za film CUKRÁRKA, autorke Lucia Vlková z Diviny

hraný film
Cena za film VNÚTRO, autorovi Benjamín Haverla

Kategória III – nad 21 rokov
reportáž
1.    cena: LENKIN VLOG autori: Peter Rybín, Lenka Rybínová
2.    cena: KRK 2019 autor: Pavol Kráľ
3.    cena: CIEĽ IVAN KUPAĽ  autor: Ján Kuska

čestné uznanie
POĽSKÝ ROADTRIP autor : Andrej Guráň
čestné uznanie
CHATOVAČKA autor: Peter Rybín

dokument
1.    cena: DŽUDY autor: Ján Kuska
2.    cena: LAZNÍCI Z HRIŇOVEJ auto r: Ľubor Patsch
3.    cena: OTUŽILCI TATRANSKÝCH PLIES autor: Pavol Kráľ
3.    cena: TAJOMNNÁ ORAVA  autor: Petr Turoň
Čestné uznanie:
za film POVAŽSKÁ LESNÁ ŽELEZNICA  autor:  Ľubor Patsch
za film ČO NEZMYL ČAS autor: Miroslav Ciglian

minútový film
Čestné uznanie: REDBUL VERZUS SLIVOVICA  autor: Ján Kuska
Čestné uznanie: SEN autor: Boris Vajda

hraný film

cena: NO REMORSE autor:  Rastislav Kupšo
videoklip
čestné uznanie NÁŠ SVET autor: Miroslav Ciglian

Hlavná cena:
Za film DŽUDY autor: Ján Kuska


Mgr. art. Mária Vašicová,
metodik Liptovského kultúrneho strediska


 
Tlačová správa - Tancovanie pod Kriváňom 2020
Utorok, 28 Júl 2020 06:24
Tancovanie pod Kriváňom pripravilo Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v termíne od 22.7.- 26.7. 2020.
Miestom konania úspešného 11. ročníka tanečného tábora ľudového tanca bol amfiteáter vo Východnej. Organizátori dbali na dodržiavanie všetkých opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva a pripravili všetko tak, aby sa v tábore všetci účastníci cítili bezpečne.
Cieľovou skupinou projektu boli nielen členovia folklórnych súborov, ale aj laickí záujemcovia o ľudový tanec. Vzdelávanie v oblasti ľudového tanca oslovilo okrem slovenských, českých a poľských záujemcov aj priaznivcov zo slovenských komunít žijúcich v rôznych krajinách sveta.
Tento rok boli lektormi: Mgr. art. Stanislav Marišler ArtD., Mgr. art. Vladimír Michalko, Mgr. Peter Hrabovský ich tanečnými partnerkami Mgr. Marianna Svoreňová, Bc. Zuzana Palanová, Bc. Martina Vargová. Jednotlivé tanečné lekcie sprevádzala „živá“ ľudová hudba Michala Pagáča.
Sobotné popoludnie bolo oddychové, pre  účastníkov bola pripravená remeselná dielňa, kde lektor Peter Benko predstavil liptovskú modrotlač. Výrobca  pochádza z Dovalova, čím organizátori dali priestor pre prezentáciu lokálnemu remeselníkovi. Účastníci si mohli vyskúšať celý proces farbenia modrotlače, bližšie spoznať túto remeselnú techniku a odniesli si domov vlastnoručne vytvorené modrotlačové suveníry.
Podvečer sa predstavila folklórna rodina Janoštínovcov zo Zuberca, ktorí nám priblížili tradičnú hudbu, odev a tanec goralov, lokalitu  Dolnej Oravy a Zuberca. Celá etnologická prednáška bola pripravená mimoriadne pútavo a interaktívne. Na záver Viktor Janoštín s partnerkou naučili „táboristov“ tanec „Prostá“, čím účastníkom rozšírili ďalšie vedomosti o tradičnej kultúre tejto oblasti.
Tábor  prebiehal formou dvoch intenzívnych tanečných workshopov denne – predpoludním a popoludní a večerného Tanečného domu spojeného s voľnou tanečnou zábavou.
Cieľom tanečného tábora, ktorý sa podarilo naplniť bolo, aby účastníci na konci podujatia dané tance skutočne ovládali, pochopili ich priebeh a charakteristiky a vedeli ich využiť pri rôznych tanečných  a folklórnych príležitostiach. Pri vyučovaní tancov nešlo len o krátke ukážky vybraných tancov, ako je to bežné na Tanečných domoch, ale postupovalo sa viac do hĺbky tanečného materiálu. Výučba sa zameriavala na pôvodnú funkciu ľudových tancov, to znamená, že účastníci boli vedení  k samostatnej improvizácii na tanečnej zábave.
Tento cieľ sa skutočne podarilo naplniť, pretože každý večer po výučbe sa konala tanečná zábava, kde mali možnosť účastníci tábora preveriť si a vyskúšať nadobudnuté vedomosti v praxi. Účastníci tábora, lektori aj organizátori vyjadrili názor, že takýto spôsob výučby ľudového tanca je efektívny a v nasledujúcich rokoch by v ňom opäť veľmi radi pokračovali. Už teraz sa účastníci aj organizátori tešia na Tancovanie pod Kriváňom v roku 2021.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj.

Bc. Jana Veselovská
Liptovské kultúrne stredisko


 
Tlačová správa - Sliačanskí muži
Pondelok, 06 Júl 2020 13:41
Dňa 29. 6. 2020 o 17.00 hodine sa vo výstavných priestoroch Liptovského kultúrneho strediska uskutočnila vernisáž výstavy fotografií SLIAČANSKÍ MUŽI. Pastierskymi a regrútskymi piesňami ju otvorili muži z Liptovských Sliačov, členovia folklórnej skupiny Sliačanka, z ktorých mnohí boli aj aktérmi zobrazenými na fotografiách tradičného odevu z tejto rázovitej dolnoliptovskej obce. Cieľom už druhého projektu, ktorý je pokračovaním „Sliačanské dievky a ženy“, ktorý realizoval folklórny súbor Váh a Liptovské kultúrne stredisko je dokumentácia, digitalizácia a archivácia, ako aj  zozbieranie, zaznamenanie prostredníctvom fotografií  rôznych zachovaných variantov tradičného mužského odevu z Liptovských Sliačov. Mladá fotografka Simona Lomnická spolupracovala s metodičkou a etnologičkou Janou Veselovskou a s členmi miestnej folklórnej skupiny a nafotila viac ako 2000 snímok, z ktorých je viac ako 60 vystavených. Veríme, že výstava bude zverejnená  a sprístupnená verejnosti aj v obci Liptovské Sliače, meste Ružomberok, ako aj v iných obciach regiónu Liptov. V budúcnosti plánuje Liptovské kultúrne stredisko vydať publikáciu zo zozbieraného dokumentačného materiálu.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Bc. Jana Veselovská
odborný metodik pre tradičnú kultúru a voľnočasové aktivity
Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši


 
Tlačová správa - Sliačanskí muži 2020
Streda, 17 Jún 2020 10:30
Folklórny súbor Váh v spolupráci s Liptovským kultúrnym strediskom v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja spolupracuje na projekte digitalizácie a archivácie mužských  krojov z obce Liptovské Sliače. Výstava fotografií SLIAČANSKÍ MUŽI, ktorá prezentuje verejnosti časť zdigitalizovaného materiálu je sprístupnená verejnosti od 18. 6. - 14.8.2020 v priestoroch Liptovského kultúrneho strediska v Liptovskom Mikuláši.
Celý článok...
 
Tlačová správa - Otvorenie dvoch výstav pri výročí divadla
Streda, 17 Jún 2020 10:05
Na počesť významnej osobnosti G. F. Belopotockého a k úcte a vďake liptovským ochotníkom boli 15.6.2020 slávnostne otvorené dve výstavy (exteriérová a interiérová).
Ulica pred budovou Národnej kultúrnej pamiatky Čierny orol v L. Mikuláši sa stala miestom symbolického stretnutia účastníkov podujatia, ktoré sa konalo pri príležitosti 190. výročia vzniku ochotníckeho divadla na Slovensku a Roku slovenského divadla.

Divadelní ochotníci z 26 obcí Liptova, v mnohých prípadoch aj starostovia obcí a ďalšia kultúrna verejnosť sa zišli na mieste, kde sa pred 190. rokmi zhromaždili mešťania a zemania, liptovská šľachta, aby vzhliadli divadelné predstavenie, ktoré zorganizoval Gašpar Fejérpataky Belopotocký vo vrbickom hostinci (J. Chalupka Kocúrkovo 22.8.1830).
Vernisáž exteriérovej výstavy slávnostným príhovorom otvorila riaditeľka Liptovského kultúrneho strediska v L. Mikuláši Mgr. art. Miroslava Palanová, ktorá okrem iného uviedla, že: „Pred 190. rokmi založením Diwadla slowanského Sväto-Mikulášskeho sa začala písať história ochotníckeho divadla na Slovensku, zároveň aj bohatá história mikulášskeho ochotníckeho divadla a história ochotníckeho divadla, ktoré sa šírilo a zakorenilo vo všetkých obciach Liptova.“  Slávnostný prípitok predniesol ploštínsky ochotník Juraj Španko, zarecitoval báseň Jolany Trombauerovej „Vivat Gašpar!“.
Exteriérová výstava Pocta Belopotockému v ulici 1. mája prezentuje osobnosť Gašpara Fejérpataky Belopotockého cez jeho vlastný životopis.
Expresívna ilustračná grafika demonštruje jeho pohnutý život, jeho ťažké rodinné a sociálne zázemie, jeho osobné utrpenie v boji za uskutočnenie osvieteneckých cieľov – šíriť vzdelanie a kultúru medzi pospolitým ľudom. Pracovníčka informačného centra Linda Šimunová spolu s ochotníckym hercom Jurajom Špankom vytvorili dokonalú dvojicu sprievodcov, ktorá pomyselne previedla účastníkov po ceste životom človeka, ktorý zanechal nezmazateľnú stopu a jeho činy prerástli jeho dom a mesto a mali celonárodnú pôsobnosť.
Pri soche Belopotockého, ktorá stojí na Námestí osloboditeľov, položením nádherných vencov so stuhami, na ktorých sú názvy aktívnych ochotníckych divadelných súborov, dlhotrvajúcim a silným potleskom vyjadrili ochotníci a všetci zúčastnení úctu, vďačnosť ale aj hrdosť za jeho životné postoje, odhodlanie a dielo.
Aktu položenia vencov sa zúčastnili predstavitelia mesta primátor Ing. Ján Blcháč, PhD., zástupcovia primátora Ľuboš Trizna a Ing. Rudolf Urbanovič, riaditelia kultúrnych inštitúcií Mgr. Marcela Feriančeková (LK GFB), Mgr. art. Miroslava Palanová (LKS), Jaroslav Hric (MJK), doc. RNDr. Ferdinand Chovanec, CSc. predseda MO MS, Milan Stromko predseda Krajskej rady MS, tajomník Divadelného odboru MS Peter Vrlík a najstarší ochotník v Liptove Karol Komandera (97 rokov). Na úvod zarecitoval báseň herec Stanislav Kaľavský.
Matičná divadelná ochotnícka scéna pokračovala v „oživovaní“ osobnosti Gašpara krátkymi ukážkami z jeho života na javisku pred budovou Múzea Janka Kráľa, kde je celoročne nainštalovaná výstava ručne maľovaných kulís, kostýmov a divadelného mobiliáru z minulého storočia.
Záverečným vyvrcholením slávnostného podujatia bola vernisáž interiérovej výstavy Ochotnícke divadlo v Liptove vo fotografii v Dome kultúry. V programe účinkovali herci z Divadla Gasparego, Divadla Apostrop pri ZUŠ J. L. Bellu v L. Mikuláši a Divadelného súboru ŠAPO z Ploštína v dramatizácii básne Jolany Trombauerovej „Na javisku životu“.
Slávnostný príhovor predniesla metodička pre neprofesionálne divadlo PhDr. Eva Štofčíková, ktorá okrem iného povedala: „Opäť je len na nás, či ostaneme verní odkazu zakladateľa, či si dokážeme nájsť cestu ku sebe, aj napriek tomu, že súčasnosť je plná neistôt, či sa dokážeme zapojiť do ochotníckeho kolektívu a diania ochotne, zodpovedne a tvorivo.
Drahí ochotníci a práve to Vám zo srdca prajem a viem, že sa tak stane, lebo 190 ročná história o tom svedčí, ani naši predchodcovia to nemali ľahké a stále majú svojich pokračovateľov.“
Výstava Ochotnícke divadlo v Liptove vo fotografii je druhou aktivitou projektu LiptovDIV, festivalu neprofesionálneho divadla v Liptove pri 190. výročí vzniku ochotníckeho divadla na Slovensku. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a je spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja.
Výstava Pocta Belopotockému vznikla v spolupráci s Múzeom Janka Kráľa a bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.
Slávnostné podujatie sa konalo pod hlavičkou Otvorenia letnej turistickej sezóny v meste L. Mikuláš v spolupráci s Informačným centrom mesta, Domom kultúry a s finančnou podporou mesta L. Mikuláš.
PhDr. Eva Štofčíková
Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši
foto: Peter Rybín


 
Tlačová správa - podujatie pri príležitosti Roku slovenského divadla a 190. výročí vzniku ochotníckeho divadla na Slovensku
Piatok, 12 Jún 2020 06:50
Rok slovenského divadla a 190. výročie vzniku ochotníckeho divadla na Slovensku si liptovskí ochotníci a široká verejnosť pripomenú a oslávia rozsiahlym kultúrnym podujatím, ktoré pripravilo Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš, Múzeom Janka Kráľa, Informačným centrom mesta Liptovský Mikuláš, Domom kultúry a Matičným divadelným ochotníckym súborom v Liptovskom Mikuláši.
Podujatie sa uskutoční 15. júna 2020 v meste Liptovský Mikuláš.
Pod hlavičkou otvorenia letnej turistickej sezóny v meste, ktorá tento rok upriamuje pozornosť a dáva priestor divadelným aktivitám, budú slávnostne otvorené a sprístupnené širokej verejnosti dve výstavy.
Pietnym aktom pri soche G. F. Belopotockého sa poklonia jeho odkazu ochotníci, zástupcovia kultúrnych inštitúcií, predstavitelia mesta a starostovia obcí.  
Členovia Matičnej divadelnej ochotníckej scény dramatizáciou Petra Vrlíka Život v divadle, divadlo v živote zinscenujú ukážky zo života Belopotockého pred budovou Múzea Janka Kráľa.
Celý článok...
 
Tlačová správa - Sliačanské dievky a ženy
Piatok, 12 Jún 2020 06:28
Liptovské kultúrne stredisko  dňa 12. 6. 2020 nainštalovalo výstavu Sliačanské dievky a ženy v priestoroch Mestského úradu v Ružomberku. Výstavu môžete vidieť v pracovné dni od 8:00 - 15:00 hod. do 10. júla 2020.

Obec Liptovské Sliače je obcou s bohatou folklórnou tradíciou, ktorá žije aj v 21. storočí. Obec do súčasnosti nedisponuje ucelenou  knižnou či digitálnou zbierkou tradičného odevu.
Zámerom projektu, ktorý zastrešil folklórny súbor Váh v spolupráci s Liptovským kultúrnym strediskom je zdokumentovať, uchovať a zdigitalizovať podoby ženského tradičného odevu od detstva až po starobu v povojnovom období z tejto obce.
Tradičný odev v obci Liptovské Sliače má veľa rôznych variantov, ktoré do súčasnosti majú v pamäti len najstaršie obyvateľky obce.
Výstupom nášho projektu je vytvorenie digitálnej zbierky fotografií ženského tradičného odevu v Liptovských Sliačoch v dvoch podobách - odborná digitalizácia odevu a umelecká fotografia.
Fotografie sú vhodné aj  pre odbornú verejnosť - digitalizácia, fotenie v interiéri krojov rôznych príležitosti, detaily úpravy hlavy, detaily výšivky, zdobenia, doplnkov.

Snahou projektu je zachovať toto dedičstvo pre ďalšie generácie, nakoľko v obci je už len pár pamätníkov, od ktorých môžeme čerpať dôležité informácie. Nesmieme premárniť túto príležitosť, pretože o rok už môže byť neskoro. K realizácii sa nám podarilo osloviť Sliačanov, ktorí boli ochotní pomôcť pri dokumentácii a  sú zárukou autentickosti výstupov projektu.  
Zapojenie mladej fotografky Simony Lomnickej, ktorá sa venuje technike kyanotypie, sme poskytli súčasnej generácii okom ich rovesníčky pohľad na tradičný odev. Projektom sme prepojili nielen generácie ,ale aj staré a nové technológie a to všetko za jedným spoločným cieľom - zobraziť, zdigitalizovať a zachovať krásu sliačanských ženských krojov do budúcnosti. Do projektu boli zapojení odborníci z radov etnológie a odborníci z oblasti tradičnej kultúry pôsobiaci v regióne Liptov.
Autorky projektu:
Jana Veselovská - etnologička, odborný metodik Liptovského kultúrneho strediska
Michaela Košová - folklórny súbor Váh
Simona Lomnická - fotografka

Projekt podporila nadácia Poštovej banky


Bc. Jana Veselovská
odborný metodik pre tradičnú kultúru a voľnočasové aktivity
Liptovské kultúrne stredisko
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
044/5522981
www.lks.sk


 
<< Začiatok < Predchádzajúce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ďalší > Koniec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Rýchly prístup
Zriaďovateľ

l

-
Partneri© 2021 Liptovské kultúrne stredisko, Liptovský Mikuláš
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.