Tlačová správa - OSAMOTE multižánrová výstava Lucie Bušfyovej |
Pondelok, 09 Júl 2018 08:22 |
Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, Vás srdečne pozýva na autorskú výstavu tvorby Lucie Bušfyovej s názvom OSAMOTE. Lucia Bušfyová sa narodila 20.1. 1986 v Žiline. Vyrastala v Jasnej pod Chopkom. Vyštudovala Školu úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, odbor textilné výtvarníctvo. Neskôr dokumentárny film na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Študovala v Portugalsku a absolvovala medzinárodné stáže na Islande a na Kanárskych ostrovoch. Jej život je poprepletaný cestovaním, čo sa do značnej miery odzrkadľuje na jej tvorbe. Lucia sa nikdy nevenovala výtvarnému umeniu profesionálne, skôr okrajovo. Vyjadruje sa primárne prostredníctvom fotografie, ktorou citlivo dokumentuje svet, ktorý ju obklopuje. O svojom vnútornom svete vypovedá najmä pomocou písma v najrôznejších formách. Stretávame sa tu aj s dizajnom, grafikou, prácou so slovom a videom. Médium, prostredníctvom ktorého tvorí, si vždy vyberá podľa chuti a životného obdobia. Nerada hranice svojej tvorby limituje a potrebuje v nej slobodu. Preto je jej tvorba širokospektrálne zameraná a multižánrová. Vyjadruje sa najmä k témam veľmi osobným, ale často poukazuje aj na spoločenské hodnoty. V jej poslednej tvorbe značne cítiť svojráznosť a jej práce sú často poháňané hnevom. Aj napriek tomu, že sa rada vyjadruje bez servítky, dá sa v jej dielach zachytiť jemnosť, krehkosť a ženskosť. Intenzívne pracuje s významovými kontrastmi a jej práca sa dá vnímať ako ustavičný proces hľadania. Najväčšou inšpiráciou je pre ňu spojenie vnútorného a vonkajšieho sveta. Vo svojej tvorbe často obsahovo aj technicky využíva surovosť a nedokonalosť. Rada zobrazuje krásu inak a hľadá ju najmä tam kde, ju až tak nevidno.
Vernisáž multižánrovej výstavy OSAMOTE sa bude konať 12. júla o 17:00 hod. v klubových priestoroch Liptovského kultúrneho strediska. Výstava však potrvá až do 24. augusta 2018. Spolu s autorkou sa tešíme sa na Vás!!!
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a je spolufinancovaný Žilinským samosprávnym krajom.
Mgr. art. Mária Vašicová Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši Ul. 1. mája 28/196 031 01 Liptovský Mikuláš 044/5522981 www.osvetalm.sk
|
|
Tlačová správa - Fotoplenér 2018 |
Streda, 27 Jún 2018 05:32 |
Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravilo počas víkendu 22. 6. - 24.6. 2018 Fotoplenér pre amatérskych a mierne pokročilých fotografov. Plenér sa konal v Demänovskej doline v Jasnej na hoteli Ski a bol určený pre 12 - 15 účastníkov. Hlavnou témou bola dokumentárna fotografia. Počas trojdňového fotoplenéru mali fotografi z Liptova možnosť pod vedením odborných lektorov Tomáša Telepáka z Prešova, Roba Kočana z Popradu a jaskyniara Pavla Staníka nadobudnúť nové teoretické i praktické poznatky v krajinárskej a jaskyniarskej fotografii. Po odborných prednáškach a fotografovaní v exteriéri mali možnosť spoločne konzultovať svoje práce. Fotografi mali možnosť oboznámiť sa s technickými a kompozičnými postupmi a s kreatívnym prístupom vo fotografii. Tomáš Telepák ich oboznámil aj s problematikou, ktorá sa vyskytuje pri postprocese v rôznych editorovacích programoch. Jaskyniar Pavol Staník pripravil prednášku o jaskyniarskej fotografii. Plenér bol ukončený prehliadkou v jednej z miestnych jaskýň. Výstupom a celkovým prínosom plenéru bolo obohatenie a rozšírenie vedomostí liptovských fotografov, ako aj získanie nových zručností pri zadanej téme. Z fotografií, ktoré vznikli na plenéri bude v mesiaci august zrealizovaná výstava.
Projekt Vzdelávanie a jeho aktivitu Fotoplenér z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj.
Mgr. art. Mária Vašicová Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši Ul. 1. mája 28/196 031 01 Liptovský Mikuláš 044/5522981
www.lks.sk
|
Tlačová správa - Úspech liptovských fotografov |
Piatok, 22 Jún 2018 11:11 |
Tlačová správa Úspech liptovských fotografov
V stredu 20. júna 2018 si ocenení liptovskí neprofesionálni fotografi, prebrali ocenenia a čestné uznania z rúk Heleny Šiškovej predsedníčky poroty krajského kola postupovej súťaže amatérskej fotografie AMFO 2018 na slávnostnej vernisáži, ktorá sa konala vo foyeri Úradu Žilinského samosprávneho kraja. Krajskej súťaže sa zúčastnili fotografi z piatich regiónov nášho kraja. Súťažilo sa v troch vekových kategóriách, v čierno-bielej a farebnej fotografii. Liptovskí fotografi tu zaznamenali úspechy a ocenenia, ku ktorým im srdečne blahoželáme.
Výsledková listina:
I. skupina – autori do 16 rokov: Čiernobiela fotografia 1. Homolík Adam, SOŠ sv. Jozefa Robotníka Žilina – Skrytá tvár 2. Szalayová Karin, Martin - Slon 3. Ľudviková Zuzana, Martin - Chaos Čestné uznanie Ďurajka Jakub, Spojená škola Žilina – Bytčica – Sila tmy Farebná fotografia 1. Ľudviková Zuzana, Martin – Tanec kopýt 2. Majdišová Anežka, Žilina – Ľudová jedáleň, Smädná myseľ 1, Myšlienky v mojej hlave stop majú schizofréniu stop 3. Chovan Matúš, SOŠ sv. Jozefa Robotníka Žilina - Precítenie Čestné uznanie Eichlerová Ema, ZŠ s MŠ Dlhé Pole – Vločka Hutlas Martin, Špeciálna základná škola pre žiakov s TP Dolný Kubín - Mimikry Murčová Marianna, Čadca – Večerná ulica
II. skupina - autori od 16 rokov do 21 rokov:
Čiernobiela fotografia 1. Zacharová Dominika, Škola úžitkového výtvarníctva v Ružomberku – Reflexy I, Reflexy III, Reflexy IV 2. Pančiová Adriana, Škola úžitkového výtvarníctva v Ružomberku – Performance I, IV, V 3. Majáková Margaréta, Oščadnica – Kúpeľ Čestné uznanie Bechná Anna, Žilina – V skrytosti Belicajová Klaudia, SOŠ sv. Jozefa Robotníka Žilina – Vogue (1.) Krajč Mário, Žilina - Výťah Farebná fotografia 1. Lišuchová Želmíra, Liptovský Hrádok - Odetta, Zelené vlny 2. Vrbová Petra, Súkromná stredná umelecká škola Žilina - Hojdačka 3. Kozák Štefan, SOŠ sv. Jozefa Robotníka Žilina – Tajomstvo búrok 4 Čestné uznanie Brázdiková Monika, Súkromná stredná umelecká škola Žilina - Symetria Čierňavová Lucia, Škola úžitkového výtvarníctva Ružomberok – Viktória I Dunaj Tomáš, Škola úžitkového výtvarníctva Ružomberok – Zem ľudí I, Zem ľudí II Zbončáková Dominika, Staškov – Tieňové divadlo I
III. skupina - autori nad 21 rokov:
Čiernobiela fotografia 1. Lechan Miroslav, Martin – Bez nálady 2. Veliký Milan, Žilina – Mesto – Street life 3 - Neparkovať, Mesto – Street life 5 - Na prechádzke s Blekym 2. Uhrina Roland, Varín – Ťažko ale s láskou, Mesto duchov 3. Kozumplíková Mariana, Žilina - Opustený Čestné uznanie Bechný Ľubomír, Žilina – Cesta do školy, Koncentrácia 1, Koncentrácia 2 Chromiak Jozef, Žilina – Zo zabíjačky I Tomáška Martin, Žilina – Príbehy z asfaltu: Leňoch, Príbehy z asfaltu: Domček Farebná fotografia 1. Škutová Mária, Liptovský Hrádok – Všetci sa ponáhľajú, Mestská džungľa 2. Petráková Dominika, Skalité – Zmrznuté v čase – dvere, Zmrznuté v čase – okno, Zmrznuté v čase - špajza 3. Vidra Vlado, Žilina – …a prišlo obdobie dažďov 3. Čaplický Peter, Žilina – Súmrak na hore v oblasti Dao Cheng, Jeseň na jazere Nan Tso Čestné uznanie Kupčo Igor, Vyšný Kubín – Kruhový objazd Dolný Kubín Sališ Pavol, Liptovský Mikuláš – Čajky 1, Čajky 3
Všetky vystavené fotografie budú opäť hodnotené v celoštátnej postupovej prehliadke, kam boli doporučené fotografie od 19 autorov z Liptova. Návštevníci si výstavu môžu pozrieť vo foyeri Úradu Žilinského samosprávneho kraja do 20. júla 2018 pondelok – piatok 8:00-15:00 hod.
Mgr. art. Mária Vašicová Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši Ul. 1. mája 28/196 031 01 Liptovský Mikuláš
www.lks.sk
|
Tlačová správa - Nositelia tradícií 2018 - krajská súťaž |
Streda, 20 Jún 2018 10:25 |
Tlačová správa Nositelia tradícií - krajská súťažná prehliadka folklórnych skupín 17.6.2018, Dom kultúry Liptovský Mikuláš
V Dome kultúry v Liptovskom Mikuláši sa v nedeľu 17. 6. 2018 stretli folklórne skupiny z Oravy, Turca, Horného Považia, Kysúc a Liptova.
Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš, pripravilo krajskú súťažnú prehliadku folklórnych skupín Žilinského samosprávneho kraja - Nositelia tradícií.
Krajská súťažná prehliadka Nositelia tradícii je prehliadkou dedinských folklórnych skupín a teda tých najčistejších foriem tradičného umenia. Z tejto prehliadky odborná porota v zložení: Mgr. art. Miroslava Palanová - choreografka, riaditeľka Liptovského kultúrneho strediska, Liptovský Mikuláš Mgr. Mária Palasthyová - choreografka, umelecká vedúca FS Váh Liptovský Mikuláš PhDr. Andrea Jágerová - etnologička, interpretka ľudových piesní, Podpolianske osvetové stredisko Zvolen Mgr. Eva Dudková - etnologička, Slovenské národné múzeum Martin - kurátorka pre ľudový odev Mgr. Rudolf Veselovský - hudobník, Banská Bystrica určili zástupcov, ktorí budú Žilinský kraj reprezentovať na celoštátnom kole, ktoré sa bude konať začiatkom augusta v Zuberci.
Členovia folklórnych skupín načierajú do starých záznamov a nahrávok, no najmä do svojich osobných spomienok, a vedia, že tú rokmi nazbieranú krásu a múdrosť treba ponúkať ľuďom každodenne, že je potreba zjemňovať uponáhľaný život súčasného človeka, presvetľovať ho láskou a jednoduchosťou pravidiel obyčajného života našich predkov. Takto opísali svoju činnosť a poslanie členovia Folklórnej skupiny zo Smrečian a v nedeľu 17.6. sa práve tieto slová v činnosti 11 folklórnych skupín potvrdili.
Na prehliadke sa zúčastnili folklórne skupiny z Kysúc (Kýčera z Ochodnice, Turzovanka z Turzovky), z Oravy (Brezovica z Brezovice, Rabčičanka z Rabčíc, Trnkári zo Žaškova), z Horného Považia (Kolárovičianky z Kolároviec), z Liptova (Kriváň z Východnej, Sliačanka z Liptovských Sliačov a Fsk Smrečany) a folklórne skupiny Prameň a Tiešňavan z Turca. Porota ich rozdelila do troch pásiem a určila postupujúcich na vyššie kolo súťaže:
zlaté pásmo: Fsk Kriváň, Východná - postup na celoštátne kolo súťaže Fsk Sliačanka, L. Sliače - návrh na postup na celoštátne kolo súťaže Fsk Tiešňavan, Krpeľany - návrh na postup na celoštátne kolo súťaže Fsk Rabčičanka, Rabčice
strieborné pásmo: Fsk Smrečany, Smrečany Fsk Kolárovičanky, Kolárovice Fsk Prameň, Dubové Fsk Trnkári zo Žaškova Fsk Turzovanka, Turzovka
bronzové pásmo Fsk Kýčera, Ochodnica Fsk Brezovica, Brezovica
Postupujúcim držíme palce na celoslovenskom kole prehliadky, ktorá sa bude konať 4.-5.8.2018 v Zuberci a všetkým skupinám prajeme veľa úspechov v ich ďalšej nenahraditeľnej práci v oblasti tradičnej kultúry.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj.
Ing. Michaela Košová
Liptovské kultúrne stredisko
|
Tlačová správa - Nositelia tradícií 2018 |
Štvrtok, 14 Jún 2018 11:12 |
Tlačová správa Nositelia tradícií - krajská súťažná prehliadka folklórnych skupín
17. 6. 2018, Dom kultúry Liptovský Mikuláš
Dom kultúry v Liptovskom Mikuláši bude v nedeľu 17. 6. 2018 miestom, kde sa stretnú folklórne skupiny z Oravy, Turca, Horného Považia, Kysúc a Liptova.
Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš, pripravuje na tento deň krajskú súťažnú prehliadku folklórnych skupín Žilinského samosprávneho kraja - Nositelia tradícií.
Krajská súťažná prehliadka Nositelia tradícii je prehliadkou dedinských folklórnych skupín a teda tých najčistejších foriem tradičného umenia. Z tejto prehliadky odborná porota vyberie zástupcov, ktorí budú Žilinský kraj reprezentovať na celoštátnom kole, ktoré sa bude konať začiatkom augusta v Zuberci.
Členovia folklórnych skupín načierajú do starých záznamov a nahrávok, no najmä do svojich osobných spomienok, a vedia, že tú rokmi nazbieranú krásu a múdrosť treba ponúkať ľuďom každodenne, že je potreba zjemňovať uponáhľaný život súčasného človeka, presvetľovať ho láskou a jednoduchosťou pravidiel obyčajného života našich predkov. Takto opísali svoju činnosť a poslanie členovia Folklórnej skupiny zo Smrečian a v nedeľu 17. 6. sa práve tieto slová budeme snažiť naplniť, spolu s účinkujúcimi: Folklórne skupiny z Kysúc (Kýčera z Ochodnice, Turzovanka z Turzovky), z Oravy (Brezovica z Brezovice, Rabčičianka z Rabčíc, Trnkári zo Žaškova), z Horného Považia (Kolárovičianka z Kolároviec), z Liptova (Kriváň z Východnej, Sliačanka z Liptovských Sliačov a Fsk Smrečany) a folklórne skupiny Prameň a Tiesňavan z Turca.
Verím, že prídete našich nositeľov tradícií podporiť a potleskom oceniť ich umenie.
Začiatok súťažnej prehliadky je o 14:00 hod. vo veľkej sále Domu kultúry v Liptovskom Mikuláši. Vstup je voľný.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a spolufinancuje Žilinský samosprávny kraj.
Ing. Michaela Košová Liptovské kultúrne stredisko
|
Tlačová správa - Úspech liptovských neprofesionálnych výtvarníkov |
Pondelok, 28 Máj 2018 08:09 |
Tlačová správa Úspech liptovských neprofesionálnych výtvarníkov.
Kysucké kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja usporiadalo dňa 25.5.2018 vo výstavných priestoroch Kultúrneho a spoločenského centra v Turzovke vernisáž krajskej súťažnej prehliadky výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum 2018.
Hostí vernisáže privítala riaditeľka Krajského kultúrneho strediska v Čadci Mgr. Silvia Petreková a poďakovala sa umelcom za ich veľký záujem o túto súťaž. Predseda odbornej poroty akad. mal. Pavol Muška zhodnotil úroveň prác krajského Výtvarného spektra 2018 a poprial umelcom veľa tvorivej chuti do ich ďalšej tvorby. Návštevníci podujatia si prezreli spolu 151 vystavených diel od 80-tich vystavujúcich autorov z piatich regiónov Žilinského samosprávneho kraja : Horného Považia, Turca, Oravy, Liptova a Kysúc. Odborná porota pracovala v zložení: predseda poroty akad. mal. Pavol Muška, prof. PaedDr. Jaroslav Uhel, Art. D, Mgr. art. Dáša Klapitová. Za liptovský región sa so svojimi dielami krajskej súťaže zúčastnili 20-ti výtvarníci, ktorých porota regionálnej súťaže Jarný salón ocenila a doporučila ich účasť na krajskej súťaži.
S radosťou môžeme konštatovať úspešnú prezentáciu našich autorov, ktorým bolo udelené odbornou porotou viacero ocenení. Hlavnú cenu Výtvarného spektra 2018 získal Zdenek Martinák z Liptovského Mikuláša. Ceny bez určenia poradia získali: Rasťo Frič z Ružomberka a Ľubomír Hajdučík z Nižných Ružbách. Čestné uznania získali: Alena Fiačanová z Liptovského Mikuláša, Želmíra Lišuchová z Liptovského Hrádku, Zuzana Repaská z Liptovského Mikuláša a Mikuláš Majerčiak z Bukoviny. Ocenené diela týchto autorov postupujú do celoštátneho kola Výtvarné spektrum , ktoré sa bude konať v septembri v Trenčíne. Spolu s ocenenými autormi porota doporučila zúčastniť sa na celoštátnom kole so svojimi prácami ešte trom našim výtvarníčkam: Gabriele Grešovej, Anne Fábryovej a Stanislave Smieškovej.
Všetkým oceneným a taktiež vystavujúcim autorom blahoželáme a ďakujeme im za úspešnú reprezentáciu nášho regiónu prostredníctvom svojich výtvarný diel. Výstava Výtvarné spektrum v Turzovke potrvá do 24. júna 2018.
Beata Kuviková
Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši
|
Tlačová správa - Dve z nás |
Utorok, 15 Máj 2018 09:12 |
Dve z nás už tradične nesie názov výstava obrazov dvoch výtvarníčok, členiek Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri Liptovskom kultúrnom stredisku. V tomto roku Vám predstavíme tvorbu Anny Lisej a Evy Ščerbákovej, ktoré bezmála 5 rokov navštevujú Klub neprofesionálnych výtvarníkov a ich tvorba je natoľko pozoruhodná, že dozrel čas ju predstaviť verejnosti na samostatnej autorskej výstave. Klub neprofesionálnych výtvarníkov pri Liptovskom kultúrnom stredisku vznikol v roku 2010 vďaka iniciatíve samotných výtvarníkov s možnosťou ich umeleckého rastu práve navštevovaním výtvarných školení pod odborným vedením lektora, Mgr. art. Róberta Močiliaka. Tvorba oboch výtvarníčok je formálne odlišná, s vlastným rozpoznateľným rukopisom. Napriek tomu však majú ich obrazy podobný duchovný rozmer s jasným, hlbokým citovým prežívaním sveta. Spoločným znakom oboch je aj obľuba v autentickom, osobitom abstrahovaní reality s jasným duchovným posolstvom.
|
Celý článok...
|
Tlačová správa - Rasťo Frič art brut v Žiline |
Utorok, 15 Máj 2018 09:05 |
Tvorba výtvarne neškolených autorov je vyzdvihovaná pre ich autenticitu a spontánnosť prejavu. Diela vytvorené osobami, ktorí nie sú dotknutí umením a kultúrou, tvoria z čistej vnútornej potreby, sa neprispôsobujú trendom. Dávajú voľný priechod výrazovým popudom, pri čom sa nestarajú o ich spoločenskú odozvu. Francúz Jean Dubuffet tento prejav nazval art brut - ako umenie surové, ktoré neprešlo prípravami - “varením“, umeleckým svetom, umeleckými školami... argumentoval dokonca proti negatívnemu vplyvu kultúry, ktorá podľa jeho názoru viedla vždy umeleckú kreativitu k akejsi asimilácii a podriadenosti, čím sa znižovala akákoľvek jej jedinečnosť a sila, je umením čistých duší, ktorí sú oslobodení od nátlaku elitnosti, umeleckých stratégií a estetických ideí. Práce, ktoré vznikli v izolácii, z čistých a autentických kreatívnych impulzov – do ktorých nezasahuje uznanie, spoločenská propagácia a konkurencia – a práve z týchto uvedených dôvodov sú drahocennejšie než tie z dielne profesionálov. Ich výsledky sú v nejednom prípade porovnateľné s dielami moderného a post-moderného umenia. Je ale nutné mať neustále na pamäti, pre samotných neškolených autorov výtvarných diel má tvorba úplne iný význam, čisto osobný, intímny, je to prejav duševného sveta tvorcu, sveta expresívneho, plného zázrakov a záhad. /prevzaté/
|
Celý článok...
|
Tlačová správa - Muzikanti kde ste? |
Utorok, 15 Máj 2018 08:34 |
Tlačová správa - Muzikanti kde ste?
Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravuje aj v roku 2018 dielne pre mladých muzikantov nie len z regiónu Liptov.
Región Liptov mal svojich chýrnych muzikantov a boli aj ich nasledovníci. Žiaľ v súčasnej dobe sa región Liptov trápi s nedostatkom muzikantov, ktorí by nasledovali štýl a interpretačné majstrovstvo svojich predchodcov. Táto situácia v regióne Liptov, ktorá pretrváva už niekoľko rokov, bola východiskom pre vznik projektu Muzikanti kde ste?, v ktorom LKS pokračuje už tretí rok.
Počas víkendu 11. - 13. mája 2018 sa muzikanti z regiónu Liptov (L. Mikuláš, Ružomberok, Biely Potok) ale aj z Terchovej a Zázrivej, stretli na Hoteli Spojár v Žiarskej doline, aby sa opäť posunuli vo svojej záľube dopredu. Pod vedením odborných lektorov Miloša Bobáňa a Michala Kubáňa sa po mnohých rokoch opäť dostávajú na svetlo sveta melódie z goralských obcí Liptova – z Malého a Veľkého Borového. Vďaka nahrávkam a videám známej hudby Jána Klimu z Borového, ešte z minulého storočia, sa nové generácie muzikantov naučili takmer zabudnuté melódie obce, v ktorej žili gorali na liptovskej pôde celé stáročia.
Intenzívne dielničky vytvorili nové priateľstvá a podnietili nové nápady, ako ešte prispieť k udržaniu a šíreniu tradičnej ľudovej hudby v Liptove. Veríme, že sa pri ďalších aktivitách projektu Muzikanti kde ste? stretneme nie len so známymi tvárami, ale aj s novými muzikantskými talentmi.
Projekt pokračuje táborom Primášikovia – 24.-29.7.2018 v Liptovských Sliačoch (celoslovenský tábor pre primášov DĽH) a 24. - 26. 8. 2019 v spolupráci s folklórnym festivalom Pod skalkou v Ploštíne (regionálne muzikantské dielne).
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a je spolufinancované s podporou Žilinského samosprávneho kraja.
Ing. Michaela Košová odborný metodik pre folklór LKS


|
Tlačová správa - Muzikanti kde ste? 2018 |
Štvrtok, 26 Apríl 2018 11:07 |
Tlačová správa - Muzikanti kde ste ?!
Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK pozýva šikovných muzikantov na muzikantské dielničky aj v tomto roku. Po úspešných ročníkoch 2016 a 2017 projekt s názvom Muzikanti kde ste?! pokračuje.
|
Celý článok...
|
Tlačová správa - Tradičné remeselné postupy a posuny v umení 2018 |
Utorok, 10 Apríl 2018 06:32 |
Tlačová správa Tradičné remeselné postupy a posuny v umení.
Liptovské kultúrne stredisko sa v oblasti výtvarníctva zameriava predovšetkým na aktivizáciu záujemcov o amatérsku výtvarnú tvorbu, metodickú pomoc pri doškoľovaní neprofesionálnych výtvarníkov Liptova, nadregionálneho, krajského i celoštátneho charakteru, uchovávanie, ochranu, rozvíjanie a sprístupňovanie hodnôt tradičnej ľudovej kultúry a amatérskej tvorby, podpore a oživovaniu tradičnej remeselnej výroby, vedeniu informačnému systému o kultúrno-osvetovej činnosti regiónu. Realizáciou projektu Tradičné remeselné postupy a posuny v umení plní Liptovské kultúrne stredisko jedno z poslaní šírenia a uchovávania tradičných remeselných techník formou jednodňových workshopov. Zámerom projektu Tradičné remeselné postupy a posuny v umení je formou vzdelávacích aktivít - cyklických tvorivých dielní predstaviť tradičné technologické remeselné umelecko-výrobné postupy a možnosti ich posunov použitia v súčasných podmienkach, za pomoci aplikovaných prírodných materiálov ako je drevo, kov, vlna, hlina ako umeleckého média. Týmto, za pomoci tradičných remeselných postupov, umožňuje vzniknúť novým pozoruhodným inováciám tradičnej umeleckej tvorbe, tvorbe tapisérií, hlinených objektov, drevených objektov a s použitím alternatívnych výtvarných pomôcok a prostriedkov, kde je možné posunu do súčasných výtvarno-estetických podmienok. Lektormi tvorivých dielní budú erudovaní odborníci, pedagógovia - umeleci, Mgr. Art Michal Hanula, Mgr. Eva Dudzíková, Mgr. Oľga Dzúrová. Prvá aktivita zameraná na tradičné hrnčiarske techniky sa bude konať formou jednodňového workshopu dňa 21. 4. 2018 v remeselných dielňach Liptovského kultúrneho strediska na Námestí osloboditeľov. Účastníci workshopu sa oboznámia a prakticky si vyskúšajú tvorbu keramiky - hlineného objektu metódou plátovej techniky a taktiež si vyskúšajú točenie hlinených nádob na hrnčiarskom kruhu. Lektorkou workshopu bude Mgr. Eva Dudzíková. Druhá aktivita zameraná na tvorbu tapisérií, vychádza z tradície spracovania ovčej vlny historicky typickej pre náš región. Výtvarné techniky spracovania vlny mokrým plstením v tvorbe nástenných obrazov, tapisérií, priestorových objektov je témou workshopu, ktorý sa bude konať dňa 12.5.2018, taktiež v remeselných dielňach LKS. Lektorkou workshopu bude Mgr. Oľga Dzúrová.
Treťou aktivitou zameranou na drevo a jeho výtvarné spracovanie bude konkrétne vylievanie cínom do dreva, taktiež technika kedysi uplatňovaná v našej ľudovej tvorbe. Kov sa vylieva do vyrezaných priehlbín drevoviny ornamentálne a rytmicky usporiadaných, s funkciou estetickou a súčasne ochrannou. Lektorom workshopu, ktorý sa bude konať dňa 23.6.2018 bude Mgr. art. Michal Hanula.
Projekt Vzdelávanie v oblasti tradičnej kultúry v Liptovskom kultúrnom stredisku a jeho aktivitu Tradičné remeselné postupy a posuny v umení z verejných zdrojov podporil Fondu na podporu umenia a je spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja.
Beata Kuviková odborný metodik pre Klub neprofesionálnych výtvarníkov a ľudové remeslo Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši Ul. 1. mája 28/196 031 01 Liptovský Mikuláš 044/5522981, 0905832950 www.lks.sk
Táto emailová adresa je chránená pred spambotmi, aby ste ju videli, povolte JavaScript
|
|
|
<< Začiatok < Predchádzajúce 11 12 Ďalší > Koniec >>
|
JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL |
|